2006. november. 18. 11:20 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 18. 11:23 Kult

Lovagkeresztet kaptak A szabadság vihara alkotói

A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést nyújtotta át A szabadság vihara (Freedom´s Fury) című 56-os dokumentumfilm rendezőjének és operatőrének a washingtoni magyar nagykövet az amerikai fővárosban tartott díszbemutatón.

© szabadsagvihara.hu
A kanadai-amerikai alkotópáros, a forgatókönyvíró-rendező Colin Gray és testvére, az operatőr Megan Raney Aarons az Uptown filmszínházban vehették át a rangos elismerést Simonyi Andrástól. Washington egyik leghatalmasabb - 12 méter magas, 21 méter széles -, hajlított felületű vetítővásznával büszkélkedő premiermoziban nagy tapssal fogadta a több mint 800 fős közönség a filmet.

A magyar nagykövetség ezzel a filmbemutatóval zárta az 56-os forradalom 50. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezések sorát. "Ez a film szerelmes levél a vízipólóhoz és az 56-os magyarok hősiességéhez. Ha van valamilyen üzenete ennek a filmnek, akkor az a remény üzenete" - fogalmazott Colin Gray rendező a vetítés után, amelyre a washingtoni politikai, kulturális és gazdasági elit több jeles képviselőjét meghívták. A vendégek között volt Tom Lantos kongresszusi képviselő, Carlos Gutierrez kereskedelmi miniszter és Nancy Brinker korábbi budapesti amerikai nagykövet.

© szabadsagvihara.hu
Gray elmondta, nincsen magyar kötődése, de kanadai középiskolás éveiben lelkes vízilabdázóként sokat hallott a magyar csapat legendás teljesítményeiről, és a film elkészítésének gondolata több mint húsz éve foglalkoztatta. Külön a bemutatóra Hollywoodból Washingtonba érkezett Lucy Liu, aki Amy Sommer, Quentin Tarantino és Andrew G. Vajna mellett a film producere volt. Az ázsiai-amerikai filmsztár, aki egyben az UNICEF tiszteletbeli nagykövete, arról beszélt, hogy "a szabadságért meg kell küzdeni, soha nem szabad adott dolognak tekinteni, és a jövendő nemzedékek remélhetőleg emlékezni fognak arra, hogy vérrel, szeretettel, szenvedéllyel harcolták ki". Lucy Liu 1956-os ezüst emlékérmet vett át a nagykövettől.

A film a magyar forradalom küzdelmét állítja párhuzamba az 1956 őszén Melbourne-ben rendezett olimpia legdrámaibb versenyével, a magyar és a szovjet vízilabda-válogatott összecsapásával. A versenyen, amelyet az utókor az egyik legvéresebb vízipóló meccsként tart számon, a magyar sportolók 4:0-ra győztek a szovjet csapat felett, egyfajta revánsot véve a szovjeteken a forradalom leveréséért. Az alkotás a magyar csapat sztárja, a ma Kaliforniában élő Zádor Ervin 50 évvel ezelőtti útját dokumentálja. A 90 perces film narrátora a hétszeres olimpiai bajnok úszólegenda, Mark Spitz. A Szabadság vihara az Egyesült Államokban tavasszal, a New York-i Tribeca filmfesztiválon debütált. Az alkotók azt is elárulták, hogy a filmet hamarosan elindítják az Oscar-jelölés útján is.