2006. november. 07. 12:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. november. 08. 18:02 Kult

Borat, a hoax, avagy a politikai korrektség vége

Az álkazah álriporter, Borat, azaz a tévéből ismert Ali G, még pontosabban a brit komédiás, Sacha Baron Cohen bombasikergyanús filmben főszerepel. A filmet nálunk is bemutatták, s meglehet, nálunk is botrányt kavar majd. Amerikában balhé van - és megabevétel. Kazahsztán perrel fenyegetőzik.

Borat a New York-i feministákkal.
Álriporter, valódi alanyokkal
© port@hu
Borat mindent borít. Maga Borat, és az áldokumentarista eszközökkel dolgozó film (Borat: Cultural Learning of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan; magyarul: Borat - Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika) nem kímél senkit és semmit. Egyik  áldozata a sok közül: az Amerikai Veterán Feministák Szövetsége. Az oknyomozó küldetésben levő kazah meglátogatja műtermében Linda Stein New York-i képzőművészt, aki vélhetően úgy gondolta, majd a feminista értékekről fognak beszélgetni.

A valóságban Linda Stein és két másik hölgy a szövetségből egy dokumentumfilm forgatásába egyezett bele, amelyben a harmadik világbeli nőkről lett volna szó - számol be a kulisszatitkokról a BBC. Ehelyett Borat  felesége munkájáról tartott kiselőadást (otthon ő húzza az ekét), meg arról, hogy az ő hazájában a nőnek hány lépéssel kell az utcán a férfi mögött mennie (mostanság már csak három, azelőtt tíz volt), meg arról érdeklődött, hogyan léphetne szexuális kapcsolatba Pamela Andersonnal.

"Azt hittem, csak egy kevéssé iskolázott férfival beszélgetek" - mondta később Linda Stein. "Mi ugyanis teljes komolysággal azon vagyunk, hogy a harmadik világbeli nőkön segítsünk"- szögezte le.

A forgatás során a feminsita művész annyira felháborodott, hogy megpróbálta kidobni Borat-ot, amikor az a nők kisebb agyméretéről szónokolt. A kegyelemdöfés az volt, amikor megkérte a hölgyeket, emeljék fel a szoknyájukat. A forgatás után persze minden kiderült Linda Stein számára, aki  most már nyugodtan tud az interjúról beszélni: "New Yorkban élek, itt aztán tényleg bármi megtörténhet. Egyáltalán nem haragszom" - mondta, miután kiderült, ki és hogyan szedte rá.

A feministák nem az egyedüli célpontjai Borat (alias Cohen) gonoszkodásának. Az amerikai élet mindeféle aspektusát felderíteni szándékozó álriporter tökéletesen teszi a dolgát, elragadtatott, őszinte, naív, mintha nem tudná, hogy mennyire botrányos, amit mond és művel. A végeredmény pedig kasszasiker.

Az álriportok áldozatait egy nem létező filmes cég, a One America Productions nevében hívták fel, azzal, hogy egy, az amerikai létet és kultúrát bemutató külföldi dokumentumfilmhez kellene interjút adniuk. A filmkészítők elővigyázatosak voltak: a riportalanyoknak előre fizettek gázsit és aláírattak velük egy nyilatkozatot is, azért, hogy elejét vegyék a későbbi jogi perpatvaroknak.

Provokatív dokublöff (Oldaltörés)

Borat egy texasi rodeón.
Ön-és közveszély
© port@hu
Úgy tűnik, a rászedett amerikai riportalanyok nem rágtak be Borat-ra - pedig minden okuk meg lett volna rá. A filmben szintén megszólaló washingtoni Pat Haggerty, aki hivatása szerint "public speaking coach", azaz a nyilvános beszéd fortélyait oktató tanár, így kommentált:  "A forgatás szünetében odaléptem a producerhez és azt mondtam: az nem létezik, hogy ez a pasas igazi". Haggerty ráhibázott, Borat egy vicces kreatúra, az ország pedig, ahonnan jön - hiába Kazahsztán a neve - nem létező, papírmasé állam. Ennek ellenére a riportalany végigcsinálta a viccet. "Remélem nem mondtam semmi hülyeséget" - mondja Haggerty.

Borat a szigorú The Guardian című brit lap kritikusa szerint is zseniális, még akkor is, ha komoly támadást intéz a politikai korrektség intézménye ellen. Nem kímél senkit, enyhén szólva is offenzív a nőket, a zsidóságot, a melegeket, a muszlimokat illetően. Persze - mondanunk sem kell - Borat és viselkedése görbetükörben értelmezendő. Már csak azért is, mivel a politikailag szintén teljességgel inkorrekt rapsztár, Ali G megszemélyesítője, Cohen maga is zsidónak vallja magát. Borat önmagával is könyörtelen, egy texasi rodeón kínos és zavarba ejtő magánszámot produkál egy mikrofonnal a kezében, nem kímélve a kazah és amerikai nemzeti jelképeket, ettől aztán az egész közönség feszeng, egy rodeós pedig leesik lováról.

A provokatív dokublöff a politikai korrektség hazájában, az Egyesült Államokban és Kanadában, 837 moziban, 26 és félmillió dolláros bevételt hozott eddig. A kétszeresét annak, amit a forgalmazók vártak, felzárkózva ezzel a lista élén az évi kötelező télapós mozi, a The Santa Claus 3 mögé. A forgalmazók ott tévedtek, amikor azt hitték, a "main stream" közönség nem vevő az efféle humorra, amelyhez képest a Monty Python szintén polgápukkasztó, 1983-as, legendás Meaning Of Lifeja (Az élet értelme) ártatlan filmszkeccs.

A kazahsztáni kormány mindenesetre halálosan fel van háborodva. A külügyminisztérium szóvívője közölte: "Cohen úr viselkedése elfogadhatatlan, rossz modor és ízléstelenség keverékéből áll,  összeegyeztethetetlen a kazah emberek moráljával és civilizált viselkedésével. A kormány fenntartja a jogot, hogy az ilyen jellegű viccelődés folytatását bírósági úton akadályozza meg." 

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.