2006. július. 31. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 01. 16:09 Kult

Elhunyt Zenthe Ferenc, a Nemzet Színésze

Nyolcvanhat éves korában elhunyt Zenthe Ferenc, a Nemzet Színésze elismerés birtokosa, Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész - közölte hétfőn a Madách Színház.

A művészt, hosszan tartó betegség után, vasárnap érte a halál. Zenthe Ferencet a Madách Színház saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.

A Jászai Mari-díjas színművész 1920-ban született Salgótarjánban, a Színművészeti Akadémia hallgatója 1941-ben lett. 1945-ben szerződött le a a Pécsi Nemzeti Színházhoz, majd két évad után a győri Kisfaludy Színház, 1949-ben pedig a debreceni Csokonai Színház társulatának tagja lett. 1952 óta a Madách Színház színművésze, ahol több tucat főszerepet játszott, legutóbb az Egy, kettő, három, a Forgószínpad, illetve a Turini nyár című darabokban.

A színházban nem járó közönség A Tenkes kapitánya című magyar kalandfilm-sorozat kapcsán ismerte meg, ő játszotta a főszerepet. Később, a nyolcvanas években a Szomszédok című sorozat nyugdíjas taxisofőrjét, a joviális Taki bácsit játszotta. 

Főbb filmszerepei közé sorolják a 2x2 néha 5 című zenés vígjátékban játszott főszerepét, a Feltámadott a tengerben és a Jób lázadásában nyújtott alakítását.

1975-ben érdemes művész kitüntetést, 1954-ben és 1968-ban Jászai Mari-díjat, 1989-ben kiváló művész elismerést, 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 1997-ben Kossuth-díjat kapott. 2005-ben választották a Nemzet Színészei közé, a nem sokkal korábban elhunyt Bessenyei Ferenc helyére.

"Vasárnap este tudtam meg a hírt és azóta is a hatása alatt vagyok" - nyilatkozta Szirtes Tamás, a Madách Színház ügyvezető igazgatója. "Egy csodálatos kollégát veszítettünk el benne. Barát volt, kolléga volt, a Madách Színház történetének formálója."

"Ha bárki valahol kimondja azt a nevet, hogy Zenthe Ferenc, egy mosoly jelenik meg a szája szélén" - fogalmazott a színházigazgató, aki szerint Zenthe Ferenc óriási, több mint fél évszázadon keresztül felfelé ívelő óriási tehetsége vitathatatlan.
 
Zenthe Ferenc zömében jóságos, kiegyensúlyozott figurákat alakított a színpadon. Eljátszotta Puck, majd Zuboly szerepét Shakespeare Szentivánéji álmában, Móricz Lúdas Matyijának címszerepét, Noszty Pált Mikszáth, Scapint Moliere művében, Dickens Karácsonyi énekének Ebenezer Scrooge-át vagy Jákob szerepét a Rice-Lloyd Webber szerzőpáros József és a színes, szélesvásznú álomkabát című musicaljében. Az idei évadban már nem lépett színpadra.
 
Pozsgai Zsolt, drámaíró, aki többek között a Szabó család című rádiójáték-sorozat egyik írója, azt mondta: a kórházban több részt felvettek Zenthe Ferenccel, így a nemzet színésze augusztus végéig még hallható a Magyar Rádió műsorában.

Táviratban fejezte ki részvétét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Zenthe Ferenc családjának a színész halála miatt.
 
"Magyarország szegényebb lett. Zenthe Ferenc halálával egy kiváló színész és egy kiváló ember távozott közülünk. Közülünk távozott, mert közöttünk élt: az egész ország és több nemzedék számára adott élményt és örömöt a játéka" - írta táviratában Gyurcsány Ferenc. Mint fogalmazott, Zenthe Ferenc pályája kezdetétől fogva az egész ország, az egész nemzet színésze volt - és örökre az marad, emléke előtt mély fájdalommal és a legnagyobb tisztelettel hajt fejet.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.