Búcsú a fegyvertelenségtől
Film, igaz történetek alapján: Guantanamo. Fegyverek gyerekkézben; a Kedves Wendy! című filmben, egy kiállítás képein, amely Budapesten nyílt 56-os fotókból és egy dokumentum-tárlaton, amely a magyarországi svábok kitelepítéséről szól. Koncertek: elektro, valamint etno és jazz; mindez a hvg.hu programajánlójában!
Egy fogolytábor képei
Guantanamo
Guantanamo Világpolitikai játszma foglyai |
Bepillantást nyerhetünk a guantanamói tábor mindennapjaiba, megelevenednek a fogolykínzások is és a meddő küzdelmek. Négy muszlim fiatal útnak indul otthonából, az angliai Tipton városából Pakisztánba 2001 szeptemberében, hogy részt vegyenek barátjuk esküvőjén. Közülük hárman két és fél évvel később érnek haza. A fiatalokat, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy rossz időben voltak rossz helyen, az amerikai hadsereg foglyul ejti Afganisztánban, és a guantanamói fogolytáborba szállítja. Hiába állítják, hogy ártatlanok, az amerikaik nem engedik őket szabadon, úgy bánnak velük, mint a terroristákkal. A véletlennek köszönhető, hogy egy régi angliai rendőrségi ügy tisztázza őket a vádak alól, így a fiatalemberek 2004 tavaszán hazatérhetnek Angliába. Az igaz történet interjúk, archív felvételek segítségével bontakozik ki előttünk. A film a 2006-os Berlini Filmfesztivál Legjobb rendező díját nyerte el.
Guantanámo - feliratos angol dokumentum játékfilm, 95 perc, 2006.
Rendező: Michael Winterbottom, Mat Whitecross. S
zereplők: Riz Ahmed, Farhad Harun, Arfan Usman, Steven Beckingham
Búcsú a fegyvertelenségtől
Kedves Wendy!
Kedves Wendy! A fegyver, mint identitásképző |
Dear Wendy! - színes feliratos dán-francia-német-angol filmdráma, 105 perc, 2005; 16 éven aluliak számára nem ajánlott
Élünk!
Okt. 23. – Ifjúság, forradalom, megtorlás
1956-os tárlat a Történeti Levéltárban
© Állambiztonsági Hivatalok Történeti Levéltára |
Az idei év az 50. évfordulóé, számos kiállítás és film foglalkozik idén a fél évszázada történtekkel. Az 1956-os forradalomhoz kapcsolódó fényképekből és dokumentumokból nyílt most kiállítás az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában. A közszemlére bocsátott dokumentumok és fotók segítségével emocionálisan is közelebb kerülhetünk a forradalomhoz és a forradalmárokhoz.
A június végéig látogatható tárlaton több mint ötven fényképet és korabeli dokumentumokat tekinthetnek meg az érdeklődők. A felvételeket, röpcédulákat és más iratokat tizenhárom téma köré csoportosították, amelyek követik a forradalom történéseit, az egyetemisták mozgalmának megalakulásától a szovjet tankok bevonulásán át egészen Nagy Imre miniszterelnök újratemetéséig. A bemutatott fotók egy része a belügyi szervek archívumából, másik fele pedig magánszemélyektől származik. A kiállítás megnyitójával egy időben a történeti levéltár könyvet is megjelentetett, amelyben összesen 120 fényképpel mutatják be a forradalom történéseit.
Budapest, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, május 29- június végéig
Kitelepítve
Német sors Európában – sváb sors Magyarországon
Tragikus időszaka történelmünknek mindaz, ami a II. világháborúban történt, de a tragédiák sora nem ért véget. A kollektív bűnösség elve érvényesült a svábok kitelepítésében 1945 után. A Terror Háza múzeum nekik állít emléket. Az 1941-es népszámlálás adatai szerint Magyarországon a német anyanyelvűek közel félmillióan voltak. A nálunk svábnak hívott népcsoport társadalmi és kulturális jelenléte több évszázadra tekintett vissza, miközben ezer szállal kapcsolódott a magyarsághoz.
A Harmadik Birodalom nemzetiszocialista közvéleménye a harmincas években felháborítónak tartotta a magyarországi németek beolvadásra törekvő, államhű magatartását. 1938-ban ezért létrehozták a többek között a békés együttéléssel szemben az agresszív elkülönülést szorgalmazó Volksbundot, a Magyarországi Németek Népi Szövetségét. A háború alatt az anyagi és emberi erőforrásokban mind inkább szűkölködő náci Németország pedig – a magyar kormánnyal szerződve – három hivatalos toborzást hajtott végre az SS számára.
A szövetséges nagyhatalmak potsdami konferenciája 1945. augusztusában végül döntött a kontinens német nemzetiségű lakosságának kitelepítéséről. A kitelepítési rendelet végrehajtásában Magyarországon a Belügyminisztérium korlátlan hatalmat kapott. 1946. nyaráig közel 110 000 személyt telepítettek ki. 1948. júniusáig a kitelepítettek és elüldözöttek száma meghaladta a 200 ezret. Ez a kiállítás róluk beszél.
Terror Háza; Budapest, Andrássy út 60. június 1-től
Csak így, magunk között
KutyaVilág
Nem csak gazdi és kutyus viszonyáról, hanem ember és környezete, ember és ember viszonyáról is beszélnek ezek a képek. Sőt. Akár szembenézésre is késztethetnek.
Ahogy Csányi Vilmos etológus írta a kiállítás mellé: "Bizonyos vagyok benne, de ezt csak így, magunk között mondom, hogy a legtöbb kutya embernek képzeli magát, kötelességekkel, jogokkal, az emberéhez hasonló öntudattal."
Mai Manó Ház, Budapest VI. Nagymező utca 20.; július 30-ig
Képszemle
XXIII. Miskolci Grafikai Biennálé
Szombaton nyit a XXIII. Miskolci Grafikai Biennálé, a kortárs magyar grafika legnagyobb hazai seregszemléje, amelyet kétévente rendeznek meg. A magyar grafikusművészek közel fél évszázados fórumának középpontjában idén is a hazai grafika jelene, stílus- és formaváltozásai állnak. A huszonharmadik biennálé az utóbbi két évben született műveken keresztül mutatja be a hazai grafika irányvonalait, míg a meghívott közép-kelet európai művészek alkotásain keresztül a látogatók betekintést nyerhetnek a nemzetközi grafika szentélyébe.
A szakmai zsűri által válogatott alkotások mellett egyéb kiállítások is színesítik a programot. A grafikusképzés műhelyeit bemutató, idén induló sorozat első vendégeként a Pozsonyi Képzőművészeti Főiskola tanszékei mutatkoznak be, valamint megtekinthető a bietigheim-bissingeni városi galéria által rendezett 2004-es Linóleummetszet Triennálé anyagából készült válogatás. A kísérő kiállítások közül érdemes ellátogatni Nagy Gábor György, az előző Biennálé nagydíjasának kamara-kiállítására.
Miskolci Galéria, június 3– szeptember 3.
Gépzenei utazófeszt
Electronic Beats Fesztivál a PeCsában
Groove Armada Sound systemmel jönnek © groovearmada.com |
Az "Electronic Beats" ötvözi a médiumokat, a fesztiválokat és az élő előadásokat, ezáltal lehetőséget kínál a hasonló életstílusú és hasonló kedvtelésekkel bíró embereknek, hogy közösen élvezzék a zenét, és új élményeket gyűjtsenek. A 2005-ös teltházas rendezvények bizonyították, hogy e fesztiválok sikerrel vállalkoztak a különböző előadások és fellépők bemutatására, az underground és a mainstream elektronikus zene kedvelőinek legnagyobb örömére.
Budapest, Petőfi Csarnok, június 2.
Balkántól Afrikáig
Nagyhét a Fonóban
Afro Magic Band © fono.hu |
A bolgár származású Nikola Parov zeneszerző, muzsikus és producer Szófiában született, és már sok éve a Balkán zenéjének egyik legavatottabb magyar képviselője. A Söndörgő együttes 1995-ben alakult Szentendrén. Részben a családi hagyományok, részben pedig a délszláv népzenéhez való személyes vonzódás miatt tűzte ki célul e különösen gazdag és értékes hagyomány ápolását.
Fonó Budai Zeneház, május 30- június 3.