Pesten a Plastic People of the Universe
Május 2-án újra Budapesten lép fel a legendás cseh rockzenekar, a Plastic People of the Universe (PPU). A zenekarral vállalt szolidaritás dokumentumaként kezdődött 19977-ben a Charta'77 aláíráskampány az egykori Cshszlovákiában.
Az élő cseh rocklegenda magyar színpadon, az A38 hajón tavaly Az én városom, Prága - Václav Havel szemével című rendezvény keretében jelent meg, még korábban 2001-ben egy Bohemia Fesztiválon vendégeskedtek.
A híres-hirhedtté vált együttes 1968-ban alakult, alig egy hónappal a Varsói Szerződés csehszlovákiai inváziója után. Indulásukkor a nyugati underground zene mára klasszikussá vált képviselői, a The Velvet Underground és Frank Zappa zenei útját választották. Motorjuk, ötletgazdájuk, zenei stílusuk, arculatuk formálója Milan "Mejla" Hlavsa volt, aki 2001-ben elhunyt. Extravagáns, szuggesztív és megnyerően közvetlen egyéniségét még meg tudta örökíteni Jana Chytilová rendezőnő PPU-dokumentumfilmje.
A PPU rendhagyó fellépései, különös hangzású zenéje, látványos, meghökkentő megjelenése, provokatív szövegei tömegeket vonzottak, és nagy feltűnést keltettek. Olyan entellektüellekre hatottak, mint Ivan Martin Jirous nonkonformista költő és esztéta, aki művészeti vezetőjük lett és szervezte a "Második kultúra" fesztiváljait, vagy Zbynek Fiserre, ismertebb nevén Egon Bondyra, a hrabali "gyöngéd barbár", aki 1976-ig udvari költőjükké vált, és akinek verseit később is elővették.
A pártállam "igazságügyi" szervei 1976-ban letartóztatással, koholt vádakkal, börtönnel sújtották őket, hogy garázdaság címén elnémítsák a szocialista kultúrpolitika ellenségeit. Mindezek ellenére a csapat kitartott. Ritkán és szűk körben játszhattak ugyan, pincékben, csűrökben, magánlakásokban, pl. Václav Havel vidéki házában léptek fel, szakszofonosuk, Vráta Brabenec 1982-ben ideiglenesen emigrációba kényszerült, mégis hét lemezt vettek fel 1975-1986 között.
A zenekar zaklatása s pere azonban sok embert mozgósított, és a PPU a csehországi ellenzékiség egyik emblematikus megnyilvánulási formájává vált, a tiltakozó mozgalom pedig a Charta'77 létrejöttéhez vezetett. A cseh Legfelsőbb Bíróság 2003-ban nyilvánította semmissé a zenekar tagjainak 1976-os elítését.
1988-ban a zenekar szétesett, de az 1989-es fordulatot követően, több egyéni próbálkozás után 1997-ben újra összeállt.