2006. március. 14. 11:36 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 14. 11:49 Kult

Új lakók a hírességek csarnokában

A rock and roll halhatatlanja lett a Black Sabbath, a Blondie, a Lynyrd Skynyrd és a Sex Pistols együttes, valamint Miles Davis. A beiktatási ceremóniáról a New York-i Waldorf Astioria szállodából távol maradt a Sex Pistols legénysége, nem akartak múzeumi példányok lenni a Rock and Roll Hall of Fame-ben.

Debby Harry a Blondie-ból.
Odatette
© AP
A Rock and Roll Hall of Fame-be az előadói kategória öt díjazottja mellett életműdíjasként került a kitüntettek közé a Herb Albert - Jerry Moss kettős, az A and M lemezcég alapítójaként. A díjakat a múlt év végén tették közzé.  
   
A punkzenekar egykori tagjai maguk helyett szókimondó levelet küldtek a ceremóniára, amelyet Jann Wenner a Rolling Stone magazin alapító-szerkesztője olvasott fel. "Nem vagyunk a majmaitok" - írta levelében a Sex Pistols; vélhetően maga a Johnny Rottenként lhíresült énekes, vagyis John Lydon.  
   
Éveken át nem jutott hely a halhatatlanok között a brit Black Sabbathnak, a heavy metál őseinek. Az együttes tagjai, Ozzy Osbourne, Geezer Butler, Tony Iommi és Billy Ward megjelentek a szentavató szertartáson, ahol Lars Ulrich, a Metallica tagja köszöntette őket. Hangsúlyozta: a Sabbath nélkül nem létezhetett volna a Metallica sem. A Black Sabbath nem játszott a ceremónián, dalaik feldolgozásai a Metallica tolmácsolásában hangzottak el.
  
Ki és hogyan kerül be?
A rock and roll halhatatlanjait zenészekből újságírókból és egyéb szakemberekből álló, 700 főből álló testület nevezi meg.
A jelöltek listáját fokozatosan csökkentik, s végül 5-6 előadó mellett egy-két nem előadó dicsőülhet meg évente.

Mára a halhatatlanok száma meghaladja a kétszázat. Minimális követelmény, hogy a kitüntetettek első lemezének megjelenésétől 25 évnek kell eltelnie. 
 
A beiktatásról készült felvételt március 21-én mutatja be a VH1 zenés televízió.
Herbie Hancock méltatta a jazz halhatatlanná vált óriása, Miles Davis érdemeit, aki 15 évvel ezelőtt halt meg. A legendás trombitás és szerző leánya, Cheryl a meleg szavakat megköszönve kijelentette: apja megváltoztatta a rock and roll halhatatlanjainak csarnokát.
   
A mai rocknemzedék nevében Kid Rock avatta halhatatlanná a Lynyrd Skynyrd együttest. A déli rockot játszó amerikai együttes első generációjából Ronnie Van Zant énekes és Steve Gaines gitáros 1977-ben repülőszerencsétlenség áldozata lett.
   
"Ron mindenkinél jobban megérdemelné, hogy itt lehessen" - jelentette ki a beavatón Ron özvegye. Johnny Van Zant, aki bátyját követte a bandában, Kid Rockkal adta elő az együttes nagy sikerét, a Sweet Home Alabamát.
   
A hetvenes években alakult, majd a kilencvenes években feltámadt újhullámos Blondie-ből Debbie Harry, az együttes jelképévé vált egykor szőke, mára vörös hajúvá vált  énekesnő, Chris Stein és Clem Burke jelentek meg a Waldorf Astoriában. A Blondie-t Shirley Manson, a Garbage énekesnője köszöntötte. 
   
A nem előadói kategóriában díjazott Herb Alpert és Jerry Moss érdemeit Sting méltatta. Kiadójuk, az A and M egyebek között a Police, a Supertramp, Cat Stevens, valamint Herb Alpert saját együttesének, a Tijuana Brassnak a korongjait adta ki.
    

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.