Egyiptomi vígjáték Bagdad elestéről
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter kihívóan csábos öltözékben, csetlő-botló CIA-ügynökök, vérengző katonák: az első arab film az amerikaiak iraki háborújáról nem éppen finomkodó alkotás, de telt házakat vonz.
A vágy titokzatos tárgya, a külügyminiszter |
A film alaposan odamondogat az amerikaiaknak, a "magukat eladó" arab vezetőknek, a szexuálisan frusztrált egyiptomi fiatalságnak, kifigurázza a tudomány és a vallás közötti kapcsolatot és bírálja a média szerepét a korszerű háborúban. A legnagyobb sikere annak a jelenetnek van, amelyben Tareket az amerikai külügyminiszter asszony szoknyás képe hozza izgalomba. A jelenet fantáziálásba torkollik, majd Tarek forró ölelésben egyesül Condoleezza Rice hasonmásával. |
Amin elmondta az AFP-nek, hogy a 25 moziban játszott, 3,5 millió egyiptomi fontnyi költségvetéssel készült film három hét alatt 4 millió egyiptomi font (több mint 140 millió forint) bevételt hozott.
Bár a film gyakran ugyanannyira leegyszerűsítő, mint az arab sajtó által e címen gyakran bírált hollywoodi alkotások, a közönség lelkesen fogadta, mivel úgy érzi, az amerikaiak közelkeleti politikájával szembeni ellenérzésének ad hangot.
A film forgatókönyve szerint a vérszomjas amerikaiak Irak után más arab országok megtámadására készülnek. Főhőse egy Tarek nevű fiatal munkanélküli tudós, aki a bango nevű helyi drog fogyasztója: neki kell feltalálnia egy fegyvert a katasztrófa elhárítására.
A filmben az amerikai bombázások iraki áldozatairól készült drámai fotók is láthatók. Saker a képek láttán megkétszerezett buzgalommal ösztönzi Tareket arra, hogy minél hamarabb találja fel az Egyiptomot az amerikai támadástól megvédő elektronikus pajzsot. A munka sikerrel jár és az egyiptomiak meghiúsítják az amerikai tervet.