Kicsiny Balázs kiállítása képviseli Magyarországot
Pénteken ünnepélyes megnyitóval és bejárással veszi kezdetét az 51. velencei képzőművészeti biennále, melynek magyar pavilonjában Kicsiny Balázs Navigációs kísérlet című kiállítása képviseli hazánkat.
A központi ünnepség után a magyar pavilon kiállítását Bozóki András, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetője nyitja meg a Giardini della Biennale területén. A biennále vasárnap tárja szélesre kapuit a nézőközönség előtt, amely november 6-ig tekintheti meg a szemlét a velencei Giardini és Arsenale területén. A látogatók 15 euróért (a diákjegy 8 euróba, állandó belépő 40 euróba kerül) tulajdonképpen két különböző tárlatsorozatot láthatnak: az olasz pavilon A művészet élménye című, a művészetek mai állásának szentelt kiállításnak ad otthont (kurátora María de Corral), az Arsenale területén pedig a jövőbe tekintő Mindig egy kicsit távolabb címmel nyílik bemutató (Rosa Martínez rendezésében).
A magyar pavilonban látható kiállítás, Kicsiny Balázs műgyűjtési koncepciója - Fitz Péter művészettörténész, a magyar pavilon kurátorának jellemzése szerint - egy tengerrel övezett országban (Anglia) született meg. Velence léte s ennek a történeti és jelenbeli létezésnek a reprezentációja a kiállítás témája. Így a szokásos "nemzeti vagy önreprezentáció" helyett a velencei helyzetre reflektál egy közép-európai, tenger nélküli ország művésze, aki Nagy-Britanniában élve szembesült a tengernélküliség problémájával, illetve a tengerrel körülvett nyugati civilizáció kultúrtörténeti hátterével - hajózás, kereskedelem, gyarmatosítás, elvándorlás, hit, időrétegek egymáshoz való viszonya.
A kortárs művészetekben az utóbbi időben nagyon eltolódott a hangsúly a szobrászat, illetve a térberendezés-installáció irányába, így Kicsiny Balázs négy vadonatúj művel jelentkezik, amiből három szobrászati installációs karakter, egy pedig videoinstalláció.