2005. február. 01. 18:46 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 01. 18:51 Kult

A kritikusok szerint a Dealer a tavalyi év filmje

A magyar alkotásoknak megítélt filmkritikusi díjakat és az Árvai Jolán-díjat az idei Szemle kezdete előtt egy nappal, hétfőn adták át a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) székházában.

A magyar filmkritikusok B. Nagy László-díját - amelyet Báron György, a szakosztály vezetője az év filmjének járó elismerésnek nevezett - Fliegauf Benedek vehette át Dealer című filmjéért. Ráday Mihályt több évtizedes kiemelkedő televíziós munkásságáért érdemesítette díjra a zsűri.
   
A magyar filmkritikusok Életmű-díját - amelyet a Magyar Mozgókép Közalapítvány ajánlott fel - Makk Károly kapta.
   
A legjobb női epizodista Balogh Edina (Dealer) lett, míg a férfiak közül Cserhalmi György (Temetetlen halott) vehette át ugyanezt az elismerést; a legjobb férfi főszerep díját Gáspár Tibor kapta a Másnap című filmben nyújtott alakításáért.
   
A legjobb fiatal dokumentumfilmesnek ítélt díj az idén Papp Bojánához került a Tévé és én című filmjéért, a legjobb dokumentumfilmesnek felajánlott díjat Kocsis Tibor kapta az Új Eldorádóért; 2004 legjobb kisjátékfilmjének Csáki László Fluxus című munkáját ítélte a MÚOSZ zsűriként eljáró film- és tévékritikus szakosztálya.
   
A látványtervezői díjat Esztán Mónika, a legjobb operatőrét Szaladják István vehette át a Tamarában nyújtott teljesítményéért; az alkotásért Hajdu Szabolcs különdíjban részesült. A legjobb filmzenéért járó díjat Zságer Balázsnak, a legjobb rendezésért Török Ferencnek adományozták, mindkettejüknek a Szezonért.
   
A díjat a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztálya alapította 1962-ben; az elismerést a szakosztály tagjainak szavazatai alapján ítélik oda az előző évben bemutatott magyar filmeket jutalmazva.
   
A Fiatal Művészek Stúdiója három évvel ezelőtt elhunyt alapítója, több film producereként ismert tagjának, Árvai Jolánnak  emléket állító, a nevét viselő díjat ez évben Szederkényi Miklós gyártásvezető vehette át.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.