2003. április. 25. 10:11 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Négymillió éves a minden eddiginél régebbi előembercsontváz

Egy minden eddiginél régebbi előembercsontváztól azt remélik a kutatók, hogy új ismeretekre tehetnek szert az ember fejlődéstörténetéről. A csontvázról a legújabb vizsgálatok kiderítették, hogy 1 millió évvel régebbről származik, mint korábban gondolták. Ez szakértők szerint azt is jelentheti, hogy az emberjellegű főemlős egész Afrika területén elterjedt volt.

Egy emberszabású majom 1997-ben, a dél-afrikai Johannesburg közelében talált csontvázát új módszerekkel vizsgálva kutatók kiderítették, hogy a lelet nem 3,3 millió, hanem 4,17 millió éves, azaz kora megegyezik a kontinens keleti részén talált, eddigi legrégebbi leletnek tekintett előemberi csontvázzal. Ez tovább gazdagíthatja az evolúcióra vonatkozó ismereteket - közölte Tim Partridge professzor a dél-afrikai rádióban. A johannesburgi Witwatersrand Egyetem tanára szerint a hominida (emberjellegű főemlős) csontváza arra enged következtetni, hogy a két lábon járó lény hosszú időn keresztül Afrika nagy részében elterjedt volt. Korábban tudósok azt feltételezték, hogy a részben fákon élő emberszabásúak a közép-afrikai Kenyából kiindulva, csak jóval később jutottak el Afrika déli részébe.
A csontlelettel foglalkozó kutatók abban reménykednek, hogy a vizsgálatok további ismeretekkel szolgálnak az australopithecus nevű előember "Little Foot" (kislábú) névvel illetett elődjének anatómiájáról. A Little Foot csontvázát régészek több hónapi munkával ásták ki a Johannesburgtól északnyugatra fekvő Sterkfontein barlangból. (MTI)