2002. november. 28. 12:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Giccshelyzetben: húsz nő a mai magyar médiából

Van köztük sztár és olyan is, akit talán a szomszéd se ismer meg. Van köztük műsorvezető, interjúkészítő és olyan is, aki mindössze súgógépről olvas fel szövegeket jól-rosszul. A TV Sztár-paletta című könyv húsz szereplőjét az köti össze, hogy nők és hogy benne vannak a dobozban.

A mai magyar televíziózás legtöbbször nem ismeri fel (vagy nem ismeri el) az alapvető összefüggést: nem a tévé hitelesíti a személyiséget, hanem fordítva. A magyar tévé eltakarja, eltorzítja az egyéniséget; ha van, rátelepszik, ha nincs, ad helyette valamit, amit a néző és lassanként a szereplő is valódinak fogad el.
Ezt igazolja az, ahogyan a kötet interjúit készítő Bodor László és riportalanyait megfestő Gyémánt László összeállítja „sztárpalettáját”, csinos csokrát a hölgyekből. Bulvárinterjúk, tucatkérdések, amelyekre csak tucatválaszok adhatók. Mindenki csapatember, számos példaképe van, akitől rengeteget tanult, mindenkinek messziről vezetett az útja a média világába. Épp arról nem derül ki semmi, hogy ez az út és ez a világ milyen. Ha riportalanyait mint nőket mutatja be Bodor László, a férfiideál és a fiúsítás következik (a hátborzongató "fiúsítás" szót különösen kedveli a kérdező), meg persze a főzés és a divat. 
A valóság elfedését Gyémánt László végzi be. A jó harminc éve kiváló rajzkészségével és formaérzékével indult, azóta  messze az akkori ígéret alatt teljesítő festő giccshelyzetbe hozza modelljeit. Egyetlen hiteles vonás sincs a festményeken, s ennek csak egyik oka a látható kapkodás. A másik a végiggondolatlanság: miért is készülnek olajképek ezekről a nőkről? Mit lenne hivatott kifejezni ez a XIX. századi gesztus? Nemigen készülhet portré 2002-ben anélkül, hogy a festő ezt ne tisztázná. Lenne megoldás, de semmiképpen nem a diszkontáruházi színvonalat meg nem haladó képek. Ha messzebb nem, legalább Andy Warhol popportréiig vissza kellett volna nyúlni.
Húsz ember: történetesen nők, akik benne vannak a dobozban, s ezzel minden egyes magyar tévénéző életében.  Érdemelnének annyit a velük villogó szerzőktől és kiadótól, hogy megmutathassák, kik ők. És érdemelne annyit a néző-olvasó, hogy láthassa, mi a különbség a média által kiosztott szerep és a hús-vér személyiség között. Csakhogy ezekre a kérdésekre egyetlen, amúgy hiteles történetet sem lehet elmesélni: amit kapunk, az a hajnaltól műsorzárásig amúgy is önmaga dicsfényében úszó média dicsérete.
TV Sztár-paletta (Gyémánt László festményei, Bodor László riportjai); Kossuth, 172 oldal
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.