Vállalkozás HVG 2025. január. 15. 11:42

Beperli Elon Muskot az amerikai tőzsdefelügyelet, mert mesterségesen alacsony áron tartotta a Twitter részvényeit

Nem jelentette be határidőre, hogy az általa birtokolt részvények mennyisége meghaladta az 5 százalékot, ez a SEC szerint negatív hatással volt az árfolyamra, és Musk túl olcsón vehette meg a vállalatot.

Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) pert indított Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója ellen, azt állítva, hogy a milliárdos mesterségesen alacsony áron vásárolt Twitter-részvényeket (a vállalatot azóta átnevezte X-re) – írja a Sky News. A vádak szerint Musk megszegte az értékpapírokról szóló törvényeket azzal, hogy a határidő után jelentette be, amikor meghaladta az 5 százalékos részesedést a vállalatban, ezzel késleltetve a részvényárak emelkedését.

A washingtoni szövetségi bírósághoz benyújtott iratokban a SEC azt állítja, hogy a lépés lehetővé tette Musknak, hogy legalább 150 millió dollárral kevesebbet fizessen a cég részvényeiért. A felügyelet azt akarja elérni, hogy Musk fizessen bírságot, és mondjon le arról a nyereségről, amelyre nem volt jogosult.

A perre reagálva a multimilliárdos ügyvédje azt mondta: “Musk úr nem tett semmi rosszat, és mindenki pontosan látja, miről szól ez a hamis vád”.

A SEC-szabály szerint a befektetőknek 10 naptári napon belül közzé kell tenniük, ha átlépik az 5 százalékos tulajdoni küszöböt. A tőzsdefelügyelet szerint viszont Musk csak 2022. április 4-én, 11 nappal a határidő lejárta után hozta nyilvánosságra részesedése mértékét – de ekkorra már a Twitter részvényeinek több mint 9 százalékát birtokolta.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.