A Xindaobao cikkei egy városi legendát is lelepleznek.
November végén elsőként egy magyarországi kínai lap, a Xindaobao (Új Szemle) számolt be arról, hogy száz darab, egyenként mintegy 35 milliárd forintba kerülő Boeing 737-es beszerzésére írt alá együttműködési megállapodást Kínában a magyarországi, de kínai irányítású Hungary Airlines és a Boeing globális értékesítési alelnöke.
Az ominózus cikket azóta törölték, egyelőre nem tudni, miért. Ám mivel a hírt közlő újság feltűnően jól informált a kínai–magyar kapcsolatokról és az itt élő kínaiak világáról, a 444.hu utánajárt, mit rejt a lap archívuma.
A lap az alábbi érdekességeket találta:
- Nem igaz az a városi legenda, miszerint az itt meghalt kínaiakat egytől egyig visszaviszik a szülőhazájukba, ugyanis többeket is Budapesten temettek el.
- Erőteljes lobbit folytat Magyarországon egy Morgan Star nevű, itteni bejegyzésű, de kínai irányítású kft., amelynek vezetői nemrég Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel tárgyaltak a kínai–magyar energia-együttműködésről.
- Ugyanez a cég szeptemberben egy magyar tévés vállalkozással, a ParlamentTV-t, az Elsőkerület TV-t, a DikhTV-t, a FitHD-t és a KonyhaTV-t működtető New Digital Mediával írt alá megállapodást, hogy közösen készülő dokumentumfilmekkel, rövidfilmekkel és más multimédia-projektekkel segítsék a kínai–magyar kulturális kapcsolatok bemutatását.
- A lap úgy mutatja be a Morgan Start, hogy a Debreceni Egyetem és az Óbuda Egyetem partnere, és hosszú távú stratégiai partnerséget kötött több magyar állami múzeummal és művészeti galériával: 2015-ben Munkácsy képeit ők vitték el Pekingbe, Qi Baishi 108 képét ők hozták a Magyar Nemzeti Galériába.
- Kövér László egy kínai útja kapcsán a lapnak adott videóinterjúban megemlíti, a Szépművészeti Múzeum tárgyalásokat folytat arról, hogy az agyaghadsereg egy részét be tudják mutatni Budapesten.
A Morgan Starról egyébként magyar nyelven nem sokat lehet olvasni, pedig a küldetése egy 2019-es Magyar Narancs-cikk szerint az Egy övezet, egy út régiós képviselete. A cég vezére, Guo Guoxiong 2021-ben „a magyar szellemi értékek kínai népszerűsítését, illetve a két nép kulturális kapcsolatainak fejlesztését szolgáló tevékenysége elismeréseként” a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta.