Erős helyi építőcéget vásárolt Lengyelországban a Duna Group, amivel helyben és Szlovákiában is arathat, ahová akadálytalanul érkeznek az uniós pénzek infrastruktúra-fejlesztésre.
Lengyelországban, Csehországban kezdett terjeszkedésbe az itthon közbeszerzésekkel alaposan ellátott Duna Group, annak a Szijj Lászlónak az érdekeltsége, aki pár éve megjachtoztatta Szijjártó Péter külügyminisztert. A cégcsoport külföldi felvásárlásait az Mfor.hu szedte össze, a lap, amely szerint Szíjj László cége kinőtte Magyarországot, de a Magyarepitok.hu is beszámolt a lengyelországi bevásárlásról a minap.
Az Mfor szerint a Duna Group főleg útépítési megbízásokkal akar minél nagyobbá válni. Lengyelországban az egyik nagyobb lengyel építőipari szereplőnek számító Mota-Engil Central Europe (MECE) cégcsoportot vette meg a napokban, amelynek több mint 800 dolgozója van, és éves forgalma átszámolva eléri a 83 milliárd forintot, amivel a helyi középmezőnyben van.
A lap szerint a hazainál jóval nagyobb lengyel piacon nagy lehetőségek vannak:
- autópálya-sűrűségben elmaradnak tőlünk, és felújításokra is nagy szükség van;
- a kormány masszív uniós forrásokat tud ezekre költeni, a mostani uniós ciklusban közel 42 milliárd złoty értékben (3900 milliárd forint) hívhatnak le brüsszeli támogatást,
- multinacionális céggé válva pedig nagyobb eséllyel indulhatnak megrendelésekért az irodaházi vagy logisztikai piacon a páneurópai nagyágyúkkal szemben.
A MECE ráadásul erős pozíciókkal bír Dél-Lengyelországban, ahonnan a szomszédos Szlovákiában is van esélyük az ott tervezett infrastrukturális fejlesztésekbe beszállni. A lap emlékeztetett: a Duna Group a csehországi piacot is megcélozta, helyi és szlovák cégekben szerzett érdekeltségeket, de nem kizárt, hogy fel is vásárolja majd őket.
Szijjék korábban más piac felé is nyitottak:
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.