Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 13. 06:59

Ötezer férőhelyes munkásszálló épülhet az atomerőművet építő oroszoknak Pakson

A csúcsidőszakban nyolc-tízezer embert foglalkoztathat majd a beruházás.

Első ütemben egy ötezer férőhelyes, minden alapvető infrastruktúrával rendelkező komplexum épül Pakson a Paks II. atomerőmű építésére érkező dolgozók számára – mondta Rákóczi Péter, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója az Economxnak, hozzátéve, hogy a hatóságok között már folynak az egyeztetések a beruházásról.

Jelenleg nagyjából ezren dolgoznak a területen, de ez a létszám csúcsidőszakban nyolc-tízezerre nő majd. Rákóczi szerint a szükséges férőhely biztosított lesz, a dolgozókat a munkaterület közvetlen szomszédságában szállásolják el. „A több ezer fős létszám tehát közvetlenül nem fogja a várost terhelni” –jelentette ki.

Az ipari park közelében már tavaly elkészült egy háromszáz fős munkásszállás, arról pedig a hvg360-on írtunk, hogy a tervek szerint egy ötszáz lakásos lakópark is épül a városban.

Az Oroszországból érkező dolgozók elszállásolásában Kern Tatjána – aki 2004 óta a Magyarországon Élő Orosz Honfitársak Koordináló Bizottságának az elnöke – a Roszatom kapcsolattartójaként segédkezik. Elmondása szerint főként olyan idősebb szakemberek érkeznek Paks II. építésére, akiknek otthon van családjuk, vagy eleve családdal érkeznek, és ha vége az építkezésnek, mennek is haza.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?