Vállalkozás hvg.hu 2024. július. 25. 10:03

Akkora a napelemes túlkínálat Kínában, hogy már az egész ágazatot fojtogatja

A kínai iparági szövetség szerint gyorsan végezni kellene a döglődő vállalkozásokkal.

Arra kellene ösztönöznie a nehéz helyzetben lévő napelemgyártókat Kínának, hogy vonuljanak ki a piacról, hogy csökkenhessen a túlkínálat az energiaátmenetben létfontosságú ágazatban. Ezt a Kínai Fotovoltaikus Iparági Szövetség vezetője, Wang Bohua szorgalmazta a Bloomberg szerint egy kínai ágazati konferencián. 

A világ napelem-nagyhatalma túlkapacitási válságban van: a túlkínálat árháborút idézett elő, ami miatt a két vezető kínai gyártó – a Longi és a Tongwei – is több mint egymilliárd dolláros veszteséget könyvelhetett el az év elején. A cégek zöme nem jut elég bevételhez, késleltetik hiteleik törlesztését és szállításaikat, másoknál pedig minőségi problémák fenyegetnek.

Az iparági szövetség vezetője szerint ugyanakkor az iparági konszolidáció kiváltotta “hirtelen halál” jobb, mint ha elhúzódna az agónia, ennek érdekében azt javasolta, hogy függesszék fel a csőd fenyegette vállalkozások hitelezését, a gyártók pedig csak óvatosan bővítsék kapacitásaikat, és inkább az elhagyott üzemeket kellene felvásárolniuk. 

A válsághelyzet ellenére idén még jelentős mértékben – az előrejelzések szerint 190-220 gigawattal – növekedhet az újonnan beépített naperőművi kapacitás Kínában, ami megközelíti a tavalyi 217 gigawattnyi értéket, de elmarad az iparági szövetség által előrejelzett 390-430 GW-tól.

Annyi nap- és szélerőművet épít Kína, hogy köröket ver az egész világra

Kínában olyan ütemben bővül a szél- és napenergia termelése, ahogy a világon sehol máshol. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ország kizöldülne.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.