Vállalkozás hvg.hu 2024. június. 12. 11:08

Nagy újítást vezetett be tavaly a GVH: az ún. felszólító levél intézményét

A versenyhivatal az éves beszámolója szerint élt is a friss, formabontó eszközzel. Egyébként 2023-ban 57 jogsértő céget bírságoltak meg, összesen 2,2 milliárd forintra.

Több mint 2 milliárd forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal 2023-ban, derül ki a GVH az előző évi tevékenységről szóló beszámolójából, melynek összefoglalóját a hivatal szerdán adta ki.

A GVH 2023-ban 41 versenyfelügyeleti eljárást zárt le, és 34 új versenyfelügyeleti eljárást indított, amelynek több, mint fele fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vizsgálata miatt indult. A lezárt ügyekben 97 vállalkozással szemben hoztak döntést versenyfelügyeleti eljárásban, ebből 27 ügyben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal, 8 ügyben összefonodással, míg 5 ügyben versenykorlátozó megállapodással kapcsolatos eljárásokban.

A GVH vizsgálói 2023-ban 26 vállalkozásnál végeztek helyszíni kutatást, itt 5 terrabájt adatot vizsgáltak meg és dolgoztak fel. Mindezek mellett vagy ellenére a GVH a tavalyi évben csupán három ügyben marasztalt el vállalkozásokat versenykorlátozó megállapodás miatt, melyek közül két esetben közbeszerzési eljárásokban játszottak össze az eljárás alá vont cégek.

A versenytanács 2023-as döntéseinek háromnegyedében állapított meg jogsértést, és ezek döntő többségében, 87 százalékában bírságot is kiszabott. Számokban ez azt jelenti, hogy a GVH összesen 27 döntésében 57 vállalkozással szemben szabott ki bírságot, 2.219.839.200 forint összegben. Az átlagos bírságösszegek megoszlása ügytípusonként:

Átlagbírságok ügytípusonként
Gazdasági Versenyhivatal

A bírságok összegét ugyanakkor csökkenteni lehet, ha a megbírságolt együttműködik a GVH-val, és programokkal, kompenzációval lépéseket tesz a hibák orvoslásáért. A vállalkozások 2023-ban ilyen lépésekkel összesen 825,2 millió forint bírságkedvezményt tudtak elérni a GVH-nál.

Meglepő, de a GVH új eszközként üdvözölhette 2023-ban az “ún. felszólító levél intézményét”. Ez tényleg csak annyit jelent, hogy a GVH elnöke levélben jelezheti a vállalkozásoknak, ha olyasmit észlel, ami felveti a jogsértés gyanúját. Így gyorsan rendezni tudják a kérdéses eseteket, és nem kell hivatali eljárást indítani. Tavaly háromszor küldött a GVH-vezető felszólító levelet a gépjármű-kereskedelem, az élelmiszer-kiskereskedelem és a személyszállítás piacát érintően.

Bár 2023-ban a vállalkozások perlési hajlandósága némileg emelkedett a korábbi évekhez képest, a megtámadott döntések aránya még mindig elég alacsony: a versenyfelügyeleti bírságok csupán 26 százalékával szemben éltek jogorvoslattal a felek. Ennek egyik oka lehet, hogy a bíróságok többnyire a GVH-nak adnak igazat a perekben, az ügyek 75 százalékban megerősítik a GVH álláspontját a jogsértésekről. Ez az arány szintén nem változott a korábbi évekhez képest.

hvg360 Farkas Zoltán 2024. december. 04. 09:30

Egy megatárca veszélyei, avagy Matolcsy György diadalai az első Nemzetgazdasági Minisztérium élén

Unortodoxia bármi áron: ez jellemezte a 2010-es évek elején felálló első gazdasági csúcsminisztériumot. Most, hogy a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium újbóli tervezett összevonásával visszatérhet ez a struktúra a kormányba, felidézzük Matolcsy György miniszteri tevékenységének csúcspontjait a IMF-fel vívott háborútól a magánnyugdíjpénztárak beszántásáig.