A 17 százalékos infláció mellett a bérek csupán 11 százalékkal nőttek.
2023-ban a régió minden országában jellemző volt a megugró infláció – derül ki a Mazars nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat friss adóbrosúrájából.
A kiadvány szerint Kelet-Közép-Európában a minimálbér és az átlagbér 10 százalékkal emelkedett, miközben a régió átlagos inflációs rátája 9 százalék körül mozgott. Az Európai Unió számos tagállamában a bérek növekedése meghaladta az infláció mértékét, ezért az életszínvonal szinten maradt vagy javult.
Ezzel ellentétben Magyarországon az infláció különösen magasra szökött:
a 17 százalékos infláció mellett a bérek csupán 11 százalékkal nőttek, ami 6,5 százalékos reálbércsökkenéssel járt.
A magánszektor átlagos bérszintje tehát a régióban átlagosan 10 százalékkal nőtt, de az országok közötti különbségek és az inflációs szint változása miatt a hatások különbözőek. Például Horvátországban, Szlovéniában, Bulgáriában és Lengyelországban az átlagos bérnövekedés meghaladta az inflációs rátát, míg Csehországban és Szlovákiában az inflációhoz igazított bérek a hazánkéhoz hasonló mértékben csökkentek.
Kelet-Közép-Európában Magyarországon volt a legnagyobb mértékű a reálbérek csökkenése, a vizsgált országok közül pedig csak Kazahsztánban és Üzbegisztánban romlott jobban a fizetések vásárlóértéke – mintegy 10 százalék körüli mértékben.