Vállalkozás hvg.hu 2024. április. 30. 12:25

Elvileg titok, gyakorlatilag Csányi Sándor szépen körberajzolta az OTP történelmi bevásárlását

Egy balti bank, a Luminor elég pontosan megfelel azoknak a jellemzőknek, amelyeket Csányi Sándor elnök-vezérigazgató ismertetett az OTP felvásárlási célpontjáról.

Az OTP indikatív ajánlatot tett egy európai uniós országban működő bank megvásárlására – jelentette be Csányi Sándor elnök-vezérigazgató az OTP éves közgyűlésén megtartott expozéjában. Az ügyletről még annyit árult el, hogy ha sikerül nyélbe ütni, ez lesz a bankcsoport történetének legnagyobb akvizíciója. Illetve részben ezzel indokolta, hogy az OTP közel ezermilliárd forintos 2023-as eredménye után „csak” 150 milliárd forintot fizet ki osztalékként a részvényeseinek.

További részleteket a közgyűlést követő sajtótájékoztatón sem árult el, csak annyit, hogy a kiszemelt bank olyan országban működik, ahol az OTP jelenleg nincs jelen.

Csányi Sándor: Legnagyobb felvásárlására készül az OTP

Az OTP fájó szívvel vonult ki Romániából. Oroszországból kijönnének, de csak hatalmas veszteséggel tehetnék, és úgy sem biztos, hogy sikerülne. A bankcsoport történetének legnagyobb felvásárlására készül, egyelőre titok, mely bankot vennék meg, de ajánlatot már tettek, egyebek mellett ezért fizet kevés osztalékot a bank.

Később az InfoRádió műsorában azért további információmorzsákat is elszórt: a kiszemelt bank nem is egy, hanem valójában három országban működik, olyanokban, ahol nagyon fejlett a digitalizáció és a bankrendszer. Ez egy viszonylag nagy bank – tette hozzá az OTP-vezér.

Az elhangzottakból már elég pontosan körbe lehet határolni, melyik pénzintézetről lehet szó – következtet cikkében a Portfolio.hu. A kritériumoknak pontosan megfelel a Luminor Bank.

A három országban, Észtországban, Lettországban és Litvániában jelenlévő szervezet a vezető független bank a Baltikumban és a harmadik legnagyobb pénzügyi szolgáltató a régióban, 15 százalékos piaci részesedéssel a hitelezésben. Közel 2500 alkalmazottat foglalkoztat, a fiókjain keresztül közel 900 ezer ügyfelet szolgál ki. Két svéd bankkal, a Swedbankkal és a SEB-bel versenyez.

A Luminornak jelenleg pénzügyi befektetői vannak, tulajdonosa egy konzorcium, amelyben a Blackstone (80,05 százalék) és a DNB Bank (19,95 százalék) által kezelt magántőkealapok vannak benne. Egy idén januári információ alapján a pénzügyi befektető és nagytulajdonos Blackstone értékesítené.