Egy adott ponton nehéz lett elhitetni a hatóságokkal, hogy hébe-hóba ad el cuccokat a neten.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hevesi ellenőrei egy apróhirdetéssekkel foglalkozó oldalon bukkantak rá egy illetőre, aki számítástechnikai termékeket árult, és mivel naponta több, jórészt fizetett hirdetést is indított, illetve hatszáznál is több felhasználói értékelést kapott a profilja, gyanús lett, hogy ebből komoly bevétele származhat.
Az adóellenőrök a hirdetési felületen vették fel a kapcsolatot az árussal, és hosszú egyeztetés után meg is beszéltek egy adásvételt személyes átvétellel, de végül ez az üzlet nem jött létre. A NAV munkatársainak azonban sikerült azonosítaniuk az apróhirdetési profil mögött tevékenykedő felhasználót, aki úgy nyilatkozott, mindössze havi öt-tíz terméket értékesít, és ebből csak körülbelül ötvenezer forint jövedelme származik.
Mindezeknek merőben ellentmondtak a banki adatok és a hirdetési profilt megjelölő számos vásárlói értékelés. Kiderült, hogy az árus havonta 40-50 alkalommal, adószám nélkül értékesített termékeket. A bankszámlakivonatok alapján a NAV több száz adásvételt és több mint nyolcvanmillió forint eltitkolt bevételt fedezett fel.
Az illetőre várhatóan adószámhoz kötött tevékenység adószám nélküli végzése miatt mulasztási bírságot szabnak ki, és elrendelték a bevételekhez kapcsolódó adóellenőrzést is, áll a hatóság közleményében.
Ha apróhirdetésekről van szó, akkor nemcsak olyan felhasználókkal találkozni, akik az adóhatóság eszén akarnak túljárni. Vannak, akik a vevőiket verik át, de persze nem csak a potenciális vevők járhatnak rosszul. Az Országos Rendőr-főkapitányság két évvel ezelőtt arra hívta fel a lakosság figyelmét, hogy az apróhirdetések oldalain a csalók hamis linkekkel próbálják becsapni az eladókat.
Pontosabban a csalók vevőként jelentkeznek az internetre feltett apróhirdetésre, majd jelzik, hogy egy népszerű csomagküldő szolgáltatás igénybevételével szeretnék megvásárolni kívánt terméket, és üzenetben küldenek egy hamis linket, ha pedig valaki óvatlan, akkor így megszerezhetik tőle az adatokat, amelyekkel azután már jogosulatlan tranzakciókat kezdeményezhetnek.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.