Vállalkozás hvg.hu 2024. március. 26. 18:36

A kormány tilalmat vezetne be a könyvek árkedvezményére, pár napot adott egyeztetésre

A könyvek egyéves árkötöttségéről szóló új törvényjavaslat értelmében mindenkinek egységesen tíz százalék kedvezményi lehetőséget enged a törvény – ami így olyan, mintha nem is lenne; a kiadók pedig saját munkatársaiknak sem értékesíthetnek kedvezménnyel, csak harminc napig, ami pedig életszerűtlenül szigorú.

A kormány pénteken közzétette a könyvek árkötöttségéről szóló törvényjavaslatot, amelynek lényege, hogy ne lehessen a könyvkiadó vagy importőr által meghatározott árból egy éven át kedvezményt adni. Ha a könyvet nem Magyarországon adják ki, de összes értékesítendő példányának legalább 50 százalékát Magyarországon értékesítik, akkor szintén alkalmazni kell rá a fix árat.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium által jegyzett javaslat társadalmi egyeztetésére ugyanakkor mindössze néhány napot adtak: az észrevételeket ugyanis legkésőbb 2024. március 30-ig várják. Ha a törvényt a parlament áprilisban elfogadja, az szeptember elsején hatályba léphet.

A kötött könyvár az uniós országok többségében elfogadott törvényekhez hasonlóan mindenekelőtt az újdonságok védelmét szolgálja. Lényege, hogy a kiadó és/vagy az importőr határozza meg az általa megjelentetett vagy forgalomba hozott könyv fogyasztói árát, és az meghatározott ideig a kiadó engedélye nélkül nem változtatható meg. Magyarországon a javaslat szerint az árak rögzítésére 365 napos (egy éves) időtartamra szólna – a német nyelvterületen elfogadott kötött könyv-árrendszerhez hasonlóan. Az egy év abban az esetben érvényes, ha az adott könyvet legalább 3 éve Magyarországon még nem adták ki.

A törvény tehát a kiadókra és az első magyarországi forgalomba hozókra vonatkozik, és magába foglalja a három nyomdai ív terjedelmet meghaladó, ISBN számmal ellátott, nem periodikusan megjelenő, nyomdatechnikai eljárással sokszorosított, papíralapú és szabad szemmel olvasható szöveget, illetve illusztrációt tartalmazó kiadványokat. Emellett könyvnek minősülnek a kartográfiai termékek, a kották, a hangoskönyvek, az e-könyvek.

A törvény a Magyarországon kiadott, külföldi forgalmazású könyvekre és az azok értékesítésére kötött szerződésekre is alkalmazni kell, ha azokat belföldön értékesítik.

A törvény azonban – mivel alapvetően az újdonságok védelmét szolgálja – nem vonatkozik például a használt könyvekre, valamint az iskolai tankönyvekre és a szakképzési tankönyvekre sem.

A kiadókra bár vonatkoznak kivételek, rájuk nézve így is nagyon szigorúnak tűnik a javaslat. A könyvkiadó ugyanis csupán a megjelentésétől számított 30 napon belül értékesítheti az általa meghatározott árhoz képest kedvezményesebb áron az általa kiadott könyvet a szerző, a kiadó munkavállalója, vagy a kiadásban közreműködő személy részére.

Emellett lényeges még, hogy a törvényjavaslat szerint nem minősül a meghatározott ártól való eltérésnek, ha a vásárolt könyv fogyasztói árához képest kisértékű, a könyv fogyasztói árának 10 százalékát meg nem haladó mértékű ajándékot ad, a fogyasztói ár 10 százalékát meg nem haladó kedvezményt biztosít úgy, hogy a kedvezmények mértéke együttesen sem haladhatja meg a kiadó által meghatározott ár 10 százalékát. Mivel ez mindenkire vonatkozik, feltehetően mindenki él is majd vele.

A kormány holdudvarából érkezik a Librihez marketingigazgató

Pár napja mondott fel az a marketingvezető, aki 14 éve dolgozott a könyves cégnél. A Libri most bejelentette: utódja a kormány elitképzőjétől, az MCC-től érkezik.