A vagyonnyilatkozati rendszer nem tölti be a funkcióját. Bíró Ferenc Pál szerint Magyarországon nem a jogszabályokkal van gond, hanem a betartásukkal. A lombkorona sétányok ügyében 10 hónap vizsgálat után tettek feljelentést.
Ez egy állatorvosi ló, ahol keresték a korrupciós réseket – mondta Bíró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke a Portfolio konferenciáján az elhíresült lombkorona sétányról. Arról is beszélt, hogy a lombkorona sétány ügyét 10 hónapon át vizsgálta a hatóság. Szerinte ez annak tükrében nem sok, hogy az uniós csalás elleni hivatal az OLAF egy eljárása ennél sokkal hosszabb ideig tart. A munka nagy részét az adatok beszerzése teszi ki az Integritás Hatóság vizsgálatánál, ahogy ez történt a sétány ügyében is.
A Hatóság február elején jelentette be, hogy feljelentést tesz a gyanús lombkorona sétányok miatt. A testület a projekteknél a folyamat minden fő állomásán súlyos szabálytalanságokat talált, amelyekről megállapította, hogy sértik az európai uniós támogatások felhasználására vonatkozó előírásokat. A feljelentés ismeretlen tettes ellen szól, költségvetési csalás bűntette, versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt. A hatóság emellett versenyfelügyeleti eljárás megindítását kezdeményezte a Gazdasági Versenyhivatalnál, valamint felszólította az irányító hatóságot a szabálytalansági eljárások lefolytatására.
Bíró úgy véli, hogy Magyarországon nem a jogszabályokkal van a gond, hanem azok betartásával, betartatásával. Fontos lenne, hogy aki közpénzt költ, úgy költse, mint a sajátját. Az állam sehol a világon nem jó gazda, nem csak Magyarországon nem az – mondta. Jó lenne, ha tulajdonosi szemlélet működne az államon belül.
Az elnök beszélt a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségről is. Szerinte messze vagyunk attól, ahol Európa tart, a rendszer nem tölti be érdemben a funkcióját. Jó lenne, ha aki jelentéstételre kötelezett pozícióban van, nem elszenvedné ennek elkészítését, hanem önszántából tenné.
A hatóságnál jelenleg 95 ember dolgozik, de az elnök célja, hogy a személyi állomány 150 főre emelkedjen. Szeretnék a munkát jobban automatizálni – tette hozzá. A munkájuk során priorizálják az ügyeket, többek között olyan feltételek mentén, mint például az ügy társadalmi hatása. Értéklik, hogy milyen operatív programban van az adott eset, az érintett személyekkel volt-e probléma. Üzemeltetnek egy anonim bejelentő felületet is, amely egy más országokban is alkalmazott, biztonságos szoftverre épül.