Két nagy hazai vállalat, a Continental és a Villeroy & Boch Magyarország Kft. is a csökkenő megrendelésekre hivatkozva küld el 50-50 embert.
Tömeges elbocsátásba kezd Makón a Continental és Hódmezővásárhelyen a Villeroy & Boch Magyarország Kft., tudósít a Telex. Mindkét helyről legalább 50-50 munkavállalót küldhetnek el év végéig, mindkét gyárban arra hivatkoznak, hogy csökkent a megrendelések száma. A Continental gumiabroncs-gyárban az elmúlt években is nagy volt a fluktuáció, az autóipar átalakulása mellett a koronavírus-járvány miatti változások alatt is gyakoriak voltak az elbocsátások, így 2021-ben visszaadták az államnak azt az 1,7 milliárdot, amit létszámbővítésre kaptak, írja a lap.
A Villeroy & Boch Magyarország Kft.-nél 45-en csoportos létszámleépítés keretében távoznak felmondással, 3 főnek lejár a határozott idejű szerződése, 2 fő pedig közös megegyezéssel távozik. Itt korábban elbocsátottak 86 külföldi munkást is, akik Indonéziából jöttek. Szeptember közepén a portálnak a gyár vezetősége azt nyilatkozta, 750 dolgozójuk van, az indonéz vendégmunkások körülbelül a gyár dolgozóinak 12 százalékát tették ki – ez tehát azt jelenti, hogy gyakorlatilag mindegyiküket elküldték. A cégnél három évvel ezelőtt is próbálkoztak külföldiek foglalkoztatásával, de akkor a többségük lelépett: „Toboroztunk harminc embert Vietnámból. Amikor megjöttek a repülővel, egy busszal felmentünk értük Budapestre. Kijöttek a reptérről, és a harmincból huszonnyolcan azonnal egy másik buszra szálltak fel, ami egyenesen Németországba vitte őket, ahol már nagy létszámú vietnámi közösség él. Nem is találkoztunk velük. Mivel a magyar munkába álláshoz már megkapták a schengeni vízumot, szabadon utazhattak, így nem tehettünk semmit" – számolt be a vezetőség.
"Hoztunk harminc munkást Vietnámból, 28 azonban egy másik buszra szállt fel Budapesten, elment Németországba, azóta se láttuk őket"
A német cég szerint furcsa, hogy két számjegyű béremelést kell adni a magyarországi gyárukban dolgozóknak.
A Telex hozzáteszi, már Makón és Hódmezővásárhelyen is épülnek újabb gyárak, az előbbin csomagolóanyag-gyártással foglalkozó üzem, az utóbbi településen pedig japán élelmiszergyártó vinne véghez nagyobb beruházást, így valószínűleg nem maradnak sokáig munka nélkül azok, akiket most elbocsátottak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.