Sinkó Ottó szerint gazdasági és politikai okokból is el kellene indítani Magyarország csatlakozását az euróövezethez. A Kína elleni védővámok bevezetése helyes, a betelepülő akkugyárakkal szemben nagyon szigorúan be kellene tartatni a környezetvédelmi szabályokat.
Hosszú ideig nem szorgalmaztam, hogy Magyarország csatlakozzon az eurózónához, mert a gazdaság fejlettségéhez képest korainak tartottam ezt a lépést. Most azonban változott az álláspontom, és úgy látom, hogy mielőbb deklarálni kell a csatlakozási szándékunkat – mondta a Portfoliónak adott interjújában Sinkó Ottó, a Videoton Holding társ-vezérigazgatója.
„Nagyon eltávolodtunk az európai értékektől, ezért világos elköteleződésre lenne szükség ahhoz, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, hogy Magyarország továbbra is Európához kíván tartozni” – fogalmazott Sinkó Ottó.
Ilyen messze a rendszerváltás óta nem voltunk Európától, mint most, mind politikailag, mind gazdaságilag – fogalmazott a társ-vezérigazgató. Szerinte a maastrichti kritériumok teljesítése – árstabilitás, alacsony államadósság, stabil költségvetés – nagyon komoly akadályokba ütköznek. Eközben Kelet-Európa országai egyre inkább az euró bevezetése felé haladnak. Szlovákia régen, Horvátország éppen most bevezette a közös pénzt, Bulgária ennek kapujában áll, és a románok is előttünk járnak – tette hozzá.
A régió rohamléptekkel fejlődik, és ha így megy tovább, a következő években mindenki lehagy bennünket
– vélekedett.
„Helyes, hogy Európa védővámokkal lépne fel Kína ellen. Ezeket már sokkal korábban meg lehetett volna lépni, hogy védjük a piacainkat a mesterségesen olcsó kínai termékektől” – mondta Sinkó Ottó. Magyarország kínai akkumulátorgyártási stratégiájával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy konzekvensen és nagyon szigorúan be kellene tartani a környezetvédelmi szabályokat. „Sajnos azonban aggályos számomra, hogy ezek kellőképpen ki lesznek-e kényszerítve” – vélekedett. Szerinte egészen más környezeti sztenderdekhez szokott egy európai, mint egy ázsiai vállalat.