Az életbiztosításokat vizsgálták.
Jogszabályi meg nem feleléseket tárt fel az NN Biztosító Zrt.-nél a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vizsgálata, amely a 2019. novemberétől kezdődő időszakot tekintették át.
Azt találták, hogy a biztosítótársaság
- több tekintetben nem felelt meg az informatikai rendszer védelméről szóló jogszabályi rendelkezéseknek, így a jogosultságellenőrzéssel, az üzletmenet-folytonossági tervekkel és a licenckezeléssel kapcsolatban találtak problémákat, illetve hiányosságokat;
- nem felelt meg a jogszabályoknak az életbiztosítási termékek szerződési feltételeivel kapcsolatban sem, miután a befektetési politikától való szabálytalan eltérés lehetőségét azonosították például a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási termékekhez kínált eszközalapoknál,
- nem végezte el az éves érdemi biztosítási termékfelülvizsgálatokat, amiket nem is dokumentált megfelelően;
- panaszkezelési szabályzata hiányos volt;
- honlapján nem szerepelt az online vitarendezési platformra mutató link;
- az ügyfélpanaszokat nem válaszolta meg minden esetben határidőben, és nem tájékoztatta a fogyasztókat teljeskörűen a panasz elutasítása esetén a rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségekről;
- új belépő alkalmazottjainak szóló csalás- és compliance oktatási szabályzatai hiányosak voltak, például nem szerepeltek bennük, az oktatás késedelmes elvégzésének következményei.
A jogsértések miatt a jegybank 11 millió forint felügyeleti, illetve 8 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az NN Biztosítóra, emellett jogszabályszerű működésre kötelezte. A társaságnak 2023. december 31-ig kell beszámolnia jogsértések megszüntetéséről.
A jegybank jelezte, a bírságot az NN Biztosító pénzügyi adatai, piaci részesedése és a jogszabálysértések súlya alapján szabta ki, enyhítő körülménynek vették azt, hogy a társaság együttműködő volt.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.