A cég 2030-ra klímapozitívvá akar válni.
Pozitív, több mint 19 százalékos növekedésű évet zárt Magyarországon az Ikea, az online felületeken és az üzletekben is nőtt a látogatók száma – mondta a Portfoliónak adott interjúban a bútoróriás magyarországi, csehországi és szlovákiai régiójának ügyvezető igazgatója és fenntarthatósági vezetője. Azzal kapcsolatban nem akart jóslásba bocsátkozni, hogy ez az év milyen eredményt hozhat, de bizakodónak tűnt.
David Michael McCabe-et arról is kérdezték, hogy mennyire érinti a magyarországi munkaerőhiány az Ikeát. Elmondása szerint ezzel nekik is ugyanúgy szembe kell nézniük, mint a kereskedelmi szektor legtöbb más cégének. „Főleg azokon a helyeken, ahol az Ikea áruházai vannak, a munkanélküliségi ráta kifejezetten alacsony, és nagyon növekedik a kereskedelmi szektor is. Mindenki képzett munkaerőt keres a szektorban, így a legutóbbi időszakban kifejezetten a saját munkatársaink megtartására és fejlesztésére fókuszáltunk” – magyarázta.
A szakember beszélt arról is, hogy fontos számukra a fenntarthatóság, 2030-ra klímapozitívvá akarnak válni és dolgoznak azon, hogy teljessé váljon náluk a körforgásos gazdaság. A fogyasztói csomagolásaikból 2028-ra fokozatosan ki szeretnék vezetni a műanyagot és egyre több terméküket készítik megújuló, illetve újrafelhasznált anyagokból. Megemlítette a bútormentő programjukról is – amelynek keretében a cég pénzért visszaveszi a megunt bútorokat, majd csökkentett áron újraértékesíti őket –, valamint arról is, hogy már a tervezésnél érdemes figyelembe venni az alapanyagok újrafelhasználhatóságát.
Állítása szerint Magyarországon a hulladékuk 86 százalékát felhasználják vagy komposztálják, de innovatív megoldásokat is keresnek. „Pozsonyban például együtt dolgozunk a városvezetéssel azon, hogy a kidobott karácsonyfákat jobban tudjuk hasznosítani. Korábban néhány száz vagy esetleg néhány ezer darabot tudtunk újra felhasználni, idén viszont ez a szám már százezerre rúgott. Mindet vissza tudtuk forgatni az ellátási láncainkba, és a Billy könyvespolcokhoz használjuk fel őket a saját szlovákiai gyárainkban.”
McCabe azt is ismertette, hogy az Ikea hogyan segíti Magyarországon az Ukrajnából menekülteket. Például együttműködött a Migration Aiddel és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával szállóhelyeket, illetve segélynyújtó központot létrehozni, és kiemelt figyelmet fordítanak az ukrán menekültek foglalkoztatásának előmozdítására.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.