Európa és Oroszország elválása olyan, mint amikor férj és feleség hosszú idő után felbontja a házasságot, igaz, itt inkább érdekházasságról volt szó – írja véleménycikkében a MOL vezérigazgatója.
„Minden válás nehéz. Az évtizedek alatt összecsiszolt életek szétválasztása fájdalmas és költséges. (…) Európa és Oroszország elválása hasonló ehhez” – írja a Mandiner e heti számában megjelent publicisztikájában Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója. Hozzáteszi: a kontinens és az oroszok „házassága” ugyanakkor nem szerelem, inkább érdekházasság volt, amely révén Európa olcsón kapott erőforrásokat, míg az oroszt a nyugati gazdaság támogatta, és ez a rendszer szolgált az „EU páratlan gazdasági és politikai sikerének egyik alapjául”.
Kölcsönös függőség alakult ki, amely most véget ért. (…) Visszaút pedig nem nagyon lesz
– írja Hernádi. Az igazgató úgy véli, a kapcsolat „megromlásakor” kiderült, hogy az olajjal kapcsolatban „mindig van alternatíva”, viszont a gázfüggés egyre csak nőtt. „A »dirty« olaj megvonása igazából néhány közép-európai országnak okoz gondot, de összességében ez még nem nagy tétel. Az a gáz. Az egész Európában fáj” – írja.
„Mert az olaj nagyrészt pótolható, ellenben a gáz nem – a hideg tél, az áramkimaradás veszélye, a magas energiaárak már a túlélésről szólnak. Itt kellene a hideg fej.
Mert az egy dolog, hogy valaminek vége van, de egy válás ne nyomorítsa meg a család tagjait
– summáz Hernádi, hozzátéve: a rossz döntéseket néha meg kell változtatni. „Néha visszavonni.”