Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter 10 ezer olyan vállalkozásról beszélt, amik megkaphatnák az energiaköltség-növekedésük 50 százalékát. Csakhogy kkv-ból 190 ezer van Magyarországon.
Csak a kis- és középvállalkozások egy részén segíthet az energiaár-emelkedés kompenzációjáról szóló szombati bejelentés az RTL Híradónak nyilatkozó szakértő szerint.
A műsorban felidézték: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy, az energiaintenzív termelő kkv-kat segítő támogatási programot jelentett be egy nappal korábban. Szerinte az tartozik ide, akinek az energiaköltsége a nettó árbevétel arányában elérte a 3 százalékot. Ez egy uniós definíció, összességében 10 ezer céget érint – mondta Nagy.
Beszáll egyes cégek rezsijébe a kormány, de jön az új Munkahelyvédelmi Akcióterv is
Négy új programot jelentettek be.
A GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója szerint ez azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozásoknak csak kis része jut támogatáshoz.
A valós és foglalkoztatottat is alkalmazó vállalkozás nagyságrendileg 180-190 ezer van, ebből körülbelül 10 ezret mondtak, hogy támogatásra jogosult. Ez összességében a vállalkozások nem egészen öt százaléka, és ebben a logikában az ipar kizárja a szolgáltatást a szállítmányozást, a fuvarozást, a raktározást, a szálláshely szolgáltatást, a turizmust, vagy a személy jellegű szolgáltatásokat”
– magyarázta az RTL-nek Molnár László.
A csatorna megkérdezte a kormánytól, hogy miért csak a vállalkozások kis része kap támogatást, de erre nem kaptak választ.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel