Vállalkozás hvg.hu 2022. augusztus. 31. 18:10

Pécs nem adja állami kézbe a vízművét

A dél-magyarországi megyeszékhely ellenzéki önkormányzata inkább a korábban államosított javak visszavételét szorgalmazza.

Nem adja állami kézbe a vízgazdálkodását a pécsi önkormányzat – derül ki a testület közleményéből. A baranyai megyeszékhelyet vezető ellenzéki önkormányzat stratégiai fontosságú értékként tekint a pécsi közösség víziközmű vagyonára, valamint a szolgáltatást végző cégre, illetve az önrendelkezés megőrzése szempontjából is fontosnak tartja a vízmű megtartását, hogy a helyi közösségeknek fontos ügyekben a települések maguk hozhassanak döntéseket.

A közlemény részletezi a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) ajánlatát, amely szerint, ha a város augusztus 31-ig beleegyezett volna az államosításba, a kormány a vízművet kezelő önkormányzati cég, a Tettye Forrásház Zrt. idei számviteli veszteségét kifizette volna. Megjegyezték ugyanakkor, hogy az állam csak az elsődleges, azaz a vízközmű szolgáltatást vette volna át a várostól, az olyan másodlagos tevékenységek, mint az ivóvíz-kiszállítás, illetve a szippantott szennyvíz elszállítása és kezelése továbbra is önkormányzati feladatok maradtak volna.

Az újabb államosítási hullám helyett a pécsi önkormányzat szívesebben látná a korábban államosított javak visszaszolgáltatását.

A Fidesz már a 2010-es hatalomra kerülése előtt egyértelművé tette, hogy a saját kezébe akarja venni a magyarországi vízgazdálkodást; ennek első aktusa éppen Pécsen zajlott le, amikor a frissiben megválasztott jobboldali városvezetés még 2009-ben kiszorította a helyi vízmű francia tulajdonosát. Ráadásul már kormányra kerülvén a közművezetékek megadóztatásával lényegében a veszteséges működés felé tolták a 2012-es árakon befagyasztott, rezsicsökkentett hatósági árakkal üzemelő vízműveket. Ennek következményeképpen az államosítás ajánlata mentőőv lehet az adósságokban úszó önkormányzatoknak. Győr ugyanakkor még az egyébként nyereségesen működő vízművét is átadta az államnak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.