A Tesco vezérigazgatója szerint nem is lehet extraprofitról beszélni a kiskereskedelemben.
Tavaly kb. 5 milliárd forint volt az eredményünk, csak az idén fizetendő extraprofitadó kb. 21 milliárd, ezenfelül az árstoppal eddig közel 7 milliárd forintot adtunk át eddig a családoknak – mondta a Portfoliónak Pálinkás Zsolt, a Tesco-Global Zrt. vezérigazgatója.
Pálinkás azt is elmondta a lapnak, hogy a szektor mutatói alapján nem lehet beszélni extraprofitról. Globálisan a kiskereskedelem profitja átlagban 2-5 százalék körül van a forgalomhoz mérten – tette hozzá.
A rezsicsökkentés csökkentése is komolyan érinti a Tescót. Pálinkás azt mondta, az energiaköltségeken számottevően faragni nem tudnak, ennek ellenére nem tervezik a nyitvatartás csökkentését, ehelyett modernizációt, korszerűsítést és fejlesztéseket tűztek ki.
Beszélt az ársapkáról is. A magyar és a külföldi árstop között szerinte az a különbség, hogy míg nálunk csak egy szereplő viseli ezt a terhet, máshol a teljes lánc, vagyis a termelő, a beszállító és a kiskereskedő közösen osztozik rajta. Példát is mondott, hogy miért más máshol a különadó: "Az Egyesült Királyságban is megjelentek a szektoradók, viszont náluk ösztönzőbb a rendszer, a befizetett adó 90 százalékát az elkövetkezendő 3-5 évben vissza lehet igényelni fenntarthatósági programok indításával."
Pálinkás szerint elindult a lefelé vásárlás folyamata is a boltokban, azaz azok a vásárlók, akik korábban egy prémium terméket preferálták, most az olcsóbb változatot viszik. Ennek megfelelően folyamatosan emelkedik a saját márkás termékeik részesedése folyamatosan emelkedik.
Az akciójuk, hogy a nyugdíjasok keddenként olcsóbban vásárolhatnak a hazai Tescókban bevállt a vezérigazgató szerint. Keddenként átlagosan 90 ezer nyugdíjas él ezzel a lehetőséggel.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.