Vállalkozás HVG 2022. július. 27. 13:27

Hétéves késéssel indulhat a termelés az EU elől eldugott csornai napelemgyárban

Az Európai Unió helyett inkább a hazai adófizetők zsebéből fedezték a hétéves késéssel idén már termelni kezdő csornai napelemgyár beindítását, csakhogy ne kelljen elszámolni az üzem körüli gyanús ügyekkel. Ezekből pedig bőven akad, derül ki a HVG legfrissebb számából

Miért nem lett sikertörténet a hazai napelemgyártás felvirágoztatását célzó csornai napelemgyárból – ennek járt utána a HVG. Az Áder János korábbi államfő szülővárosában, a politikus személyes részvételével elindított beruházásra az EU és a magyar állam is milliárdokat áldozott, sőt az Eximbanktól is kaptak 22,4 millió eurós hitelkeretet.

Ehhez képest egyelőre nem sok eredményre jutott a beruházás mögött álló svájci Ecosolifer AG, pedig az eredeti tervek szerint már közel hét éve ontani kellene magából a gyárnak a piacra a kormány által az energetikai átmenetben kiemelt figyelemmel kitüntetett napelemes eszközöket.

A cég körül sokáig csak a botrányok dagadtak, például, hogy a zsíros támogatások ellenére nem fizetett a dolgozóinak, az OLAF is vizsgálni kezdte, és az adóhatóság is végrehajtást rendelt el vele szemben. Idén úgy tűnik, végre elindult a termelés.

A cikkből kiderül még,

  • milyen szabálytalanságokkal szembesült az OLAF,
  • miként ügyeskedték ki a hazai hatóságok, hogy a csalás elleni hivatal inkább elengedje az ügyet,
  • milyen hosszabb távú negatív hatása lesz ennek a többi uniós támogatásra,
  • milyen céges kavarások mentek az időközben felépült és termelésre kész gyár körül,
  • sőt az is, hogy mindezek ellenére lesznek, akik profitálhatnak belőle.

A HVG csütörtökön megjelenő számában és a majd a hvg360-on arról is olvashat, kik lehetnek ezek a szerencsések.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.