Európa versenyképességét és a magyarországi munkahelyeket félti a kormány a globális minimumadótól, ezzel magyarázza Szijjártó Péter a javaslat vétózását az EU-ban, ami miatt az USA felmondta az 1979-es adóegyezményt. A miniszter szerint adóügyben majd republikánus barátaikkal konzultálnak.
Magyarország ellenáll a globális minimumadó bevezetésének, s az azzal járó adóemelésnek – Szijjártó Péter külügyminiszer szerint ez a oka annak, hogy az USA felmondta a Magyarországgal 1979-ben kötött adóegyezményt. A magyar miniszter a Facebookján kommentálta a fejleményt.
Szerinte Európa gazdaságának jelenleg hosszú távú háborús inflációs környezetben kell működnie, és drámai hatása lenne, ha tovább növekednének a termelő vállalatok adóterhei. Szerinte az energiaárak elszabadulása miatt az európai versenyképesség már most "romokban" van, a globális minimumadó bevezetése pedig a "kegyelemdöfést" jelentené.
A miniszter emellett a magyarországi munkahelyeket is félti a 15 százalékos minimumadótól:
“Mi, magyarok sokat dolgoztunk azért, hogy nálunk legyenek Európa legalacsonyabb adói. A globális minimumadó bevezetése azt jelentené, hogy a magyarországi termelő vállalatok társasági adóterhelése gyakorlatilag a duplájára emelkedne. Ez magyar munkahelyek tízezreit sodorná veszélybe. Mindezek alapján - bármekkora is rajtunk a nyomás - természetesen nem támogatjuk a globális minimumadó európai bevezetését, nem kockáztatjuk magyarok tízezreinek munkahelyeit, az adóügyi szakmai konzultációkat pedig folytatjuk republikánus barátainkkal" - írta Szijjártó, aki azonban nem tért ki arra, hogy a minimumadó
- csak a 750 millió euró éves árbevételnél nagyobbat elérő vállalat(csoport)okra vonatkozna;
- a csatlakozó országoknak nem is lenne kötelező 15 százalékosra növelni a mértékét, igaz az anyaország bevasalhatná a különbséget a multicégek esetében;
- bevezetése esetében gyengülne a multiknak kedvező országok közötti adóverseny, és így tovább. Erről bővebben itt írtunk:
Inkább egy nagyobb játszma része, hogy a kormány megint úgy döntött, nem kell a globális minimumadó
A szokásos propagandapaneleken túl a kormánynak vannak érvei, miért vétózták meg a globális minimumadó bevezetésének megágyazó uniós direktívát. Az érvek nem is légből kapottak, ezzel együtt biztos, hogy a kormánynak hátsó szándékai vannak a vétózással: Orbánék az uniós helyreállítási alap pénzeihez való hozzáférést akarhatják kizsarolni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.