Vállalkozás Kákos Anna 2022. június. 28. 16:30

Minden európai keksz fenntartható búzából készül majd a Győri Édes gyártójánál

Több méhlegelő, kevesebb műtrágya és rövidebb szállítmányozási útvonalak. Néhány részlet a Harmony program szabályaiból, ami a Mondelez világcégnek biztosítja a fenntartható módon termesztett búzát a kekszek gyártásához.

Zhvg
Friss cikkek a témában

100 százalékban fenntartható módon termesztett búzából készülnek 2022 végére a Győri Édes, a Pilóta, a Háztartási és az Albert kekszek, illetve a gyártó többi európai márkája is. Erről Mayer Gábor, a Mondelez Hungária Kft. ügyvezetője beszélt a cég keddi, budapesti sajtótájékoztatóján. Ezt a gyártó Harmony Programja biztosítja, amit a fenntartható búzatermesztés támogatásáért indítottak 2008-ban Franciaországban. A programban mára több mint 1500 gazda és 18 malom vesz részt Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Magyarországon, Lengyelországban, Olaszországban és Spanyolországban. Hazánkban 2019-ben vetettek először Harmony búzát, amelyet 2020 júliusában takarítottak be. 2021-ben a vállalat már az Európában gyártott kekszeinek 91 százalékához használt fenntartható búzatermesztésben előállított alapanyagot.

A program egy partnerséget jelent a kekszgyárakhoz legközelebbi gazdálkodókkal, hogy a legrövidebb úton jusson el a gyárba az alapanyag. A termelők jutalékot kapnak azért, hogy fenntartható módon termesszék a búzát. Szabályaikat 35 pontban foglalták össze, nonprofit szervezetek, mezőgazdasági és környezetvédelmi szakemberek, valamint termelők segítségével. A programban részt vevő gazdáknak biztosítaniuk kell a biológiai sokféleséget, és földjeik 3 százalékának virágos rétként a beporzókat kell táplálniuk.

A szakértők számtalan adaton és mérőszámon keresztül rendszeresen vizsgálják, hogy a gazdálkodók betartják-e a program előírásait. Minden évben a malmok és a silók 100 százalékát, illetve a gazdák 10 százalékát auditálják, így 2021-ben legutóbb összesen 310 ellenőrzést végeztek. Mezőgazdasági-környezetvédelmi mutatószámok mentén a gazdálkodási gyakorlatok környezeti hatását is mérik, ezek között szerepel például a nitrogénegyensúly, az üvegházhatású gázok kibocsátása vagy a vizek eutrofizációja. A biodiverzitás védelme érdekében nyomon követik a beporzó populációkat, valamint a lepkefajokat és a méhlegelők kiterjedését is.

2021-ben a Harmony Programban részt vevő partnerek 1810 hektár védett földterülettel járultak hozzá a biológiai sokféleség növeléséhez Európában. Vannak olyan gazdák, akik a környezetvédelem érdekében örömmel adják át a megművelhető területeik 3 százalékát a méheknek, de akiknek hiányozna a megtermelhető búza ára, a vadkáros részeket is betelepítik vadvirágokkal, amiért már támogatást is fel lehet venni. A program emellett segít meggátolni a növényvédőszerek és műtrágyák használatát, megóvja a vizeket és a talajt, illetve csökkenti a szén-dioxid kibocsátást. Mindezt a búzamagok szigorú megválogatásával, amiket vetésforgós módszerrel és talajgondozással támogatnak a növekedésben.

A Goodmills 2019-ben csatlakozott a Harmony programhoz – fejtette ki Halasi Tibor, a Goodmills Magyarország Kft. minőségbiztosítási vezetője. Szerinte a kistermelőknek azért éri meg a Harmony program a cég bónuszain felül, mert a kekszbúza érik a leggyorsabban. Nem kell neki sok nitrogén, ezért nem okoz problémát a műtrágyák csökkentése a hozamokban, bár az általánosságban elmondható, hogy a kenyérnek szánt búzáknak magasabb a termésátlaga (és a több fehérje miatt jobban keleszthető, ami a kenyérnél előnyös, a keksznél viszont nem). A kekszbúza egy sikeres évben 6, a kenyérbúza pedig 7-8 tonna lesz hektáronként. A kekszbúza korai érése egy másik előnnyel is jár Halasi Tibor szerint: akinek nincs gépe, még el tudja kérni a nagyobb gazdák felszerelését, aztán ha nem tudja hol tárolni, az egész aratást le tudja adni a malomnak és két héten belül már meg is van a keresete. Azaz kekszbúzával tudnak a leghamarabb pénzhez jutni a termelők. A módszer hátránya, hogy nem lehet szabadon, a termés minősége és mennyisége alapján válogatni a beszállítók között. Csak a Harmony Programban megtermelt búzát használhatják a kekszkészítéshez, ami egy rosszabb hozam esetén okozhat problémákat. Halasi Tibor szerint a lisztek piacán most globális túlkereslet van, de mennyiségi korlátok – a cukorral ellentétben – még nincsenek a nagykereskedőknél.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?