Az einstandpolitika új célpontja az építőanyag-gyártás lesz.
Kiszorítaná az építőanyag-gyártásból a kormány a külföldi tulajdonban lévő mamutcégeket, azaz magyar kézbe vándoroltatná át a kő, a kavics, a cement, a tetőcserép, a betonelemek és a szigetelőanyagok előállítását.
Az első lépéseket már a pandémia alatt megtette a kormány, amikor a járványra hivatkozva bányajáradékot vetett ki, majd az érintettek körét úgy szűkítette, hogy leginkább a külföldi tulajdonban lévő cégeknek kelljen fizetniük. Ezt követően korlátozták, pontosabban engedélyhez kötötték az építőanyagok exportját, végül pedig a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnökét rendeletalkotói jogkörrel ruházták fel, ami annyit tesz, hogy az Orbán Viktor korábbi munkatársaként megismert Bíró Marcell dönthet arról, hogy miből, mennyit lehet bányászni az országban. Magyarán innentől kezdve az éppen aktuális vészhelyzetre hivatkozva a kormány könnyűszerrel láthat hozzá az építőanyag-iparban jelenlévő multik kiszorításához.
Az egyetlen gond a kormány tervével, hogy bár a bányák megszerzése így működhet, viszont a gyárak üzemeltetéséhez szükséges knowhow akkor is a multiknál marad, ha az utolsó szemig kisöprik őket az országból.
További részleteket a csütörtöki HVG-ben olvashat.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.