Mi lesz ezzel a hatalmas összeggel a szankciók idején, melyekkel Putyin Ukrajna elleni háborúja miatt sújtják Oroszországot?
150 és 200 milliárd svájci frankra becsüli azt az összeget a Svájci Bankszövetség, melyet orosz állampolgárok offshore számlákon tartanak svájci bankokban. Svájc eddig csak nagyon ritkán tett közzé ilyen információkat, és akkoris általában külső nyomásra.
Most pedig komoly vita alakult ki az alpesi köztársaságban arról, hogy mi legyen ezzel az óriási összeggel, ami dollárban körülbelül 213 milliárdot tesz ki.
Mattea Meyer, a szociáldemokraták társelnöke nyíltan kimondta: le kell csapni Putyin és társainak Svájcban őrzött pénzére. "Ennek a pénznek a jelentős része olyan oligarcháké, akik közel állnak a Kremlhez. Ez a pénz és az oligarchák más vagyona a háborút finanszírozza. Éppen ezért Svájcnak mindent meg kell tennie azért, hogy elzárja a pénzcsapokat!"
Csakhogy nehéz szétválasztani az oligarchák pénzét a többi orosz állampolgártól. Ráadásul több orosz oligarcha már régóta külföldön éldegél, és néhányan közülük bírálták is Putyin háborúját Ukrajna ellen.
Svájc pénzügyminisztériuma jelenleg csak annyit közölt, hogy nincs megbízható becslése a svájci bankokban levő befagyasztott orosz vagyonokról. Azt viszont hangsúlyozták, hogy az orosz pénzek eltörpülnek a Svájcban őrzött vagyonok összértéke mellett.
A legnagyobb svájci bank a UBS közölte, hogy a tavalyi év végén az orosz kitettség 634 millió dollár volt, és ezt azóta szorgosan csökkentették. Thomas Gottstein, a második legnagyobb svájci bank, a Crédit Suisse vezetője, úgy nyilatkozott, hogy a vagyonkezelés összértékének körülbelül a 4 százaléka van orosz állampolgárok kezében. Gottstein szerint több tízmilliárd dollár lehet orosz állampolgárok kezén az ő bankjukban. Az érdekes az, hogy az éves jelentésben még csak 848 millió svájci frankot tüntettek fel orosz tulajdonként. A Crédit Suisse 827 milliárd svájci frank értékű vagyont kezelt az év végén, ennek a 4 százaléka amúgy 33 milliárd svájci frank.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.