Azt "teljes mértékben" alárendelik a nemzetközi szankcióknak. Az ukrajnai leánybankot működtetik tovább, emellett adományokkal és menekültek elszállásolásával járulnak hozzá a válsághelyzet kezeléséhez.
Bejelentette az OTP, hogy visszafogja oroszországi tevékenységét, miközben az ukrajnait továbbra is fenntartja, sőt, különféle adományokkal igyekszik segíteni a háborús helyzet enyhítésén. A bank csütörtökön közzétett közleménye így szól: "Azon dolgozunk, hogy az ország pénzügyi infrastruktúrája, így a gazdaság egésze működőképes maradjon a háborús körülmények között is. Ukrajnai leánybankunk tevékenységének fenntartása mellett több millió eurós támogatással, tárgyi adományokkal, munkatársaink és ügyfeleink körében indított több százezer euró értékű humanitárius adománygyűjtéssel, és 160 menekült elszállásolásával, ellátásával járulunk hozzá a válsághelyzet kezeléséhez.
Oroszországi leánybankunk működését teljes mértékben alárendeljük a nemzetközi szankciós előírásoknak.
Fokozatosan leépítjük a vállalati hitelportfóliónkat, nem fektetünk orosz állampapírokba, illetve ezek forgalmazását a teljes nemzetközi OTP Csoportban felfüggesztettük. Az OTP Bank Nyrt. nem nyújt finanszírozást oroszországi leánybankja számára.
Folyamatosan mérlegeljük, hogy szükség van-e további változtatásokra az OTP Csoport oroszországi jelenlétével kapcsolatban. Minden lehetséges döntést számba veszünk, ezek között elemezzük az orosz piac esetleges elhagyásának feltételeit és következményeit is."
Az oroszországi leánybankot illetően éles a váltás, március elején ugyanis az OTP-csoport 2021-es évre vonatkozó üzleti jelentése bemutatásakor Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója arról beszélt, mind Ukrajnában, mind Oroszországban van jövője a banknak, arra számítanak, hosszú távon működni tudnak. Egyetlen problémaként Oroszországban a dollárlikviditás hiányát említette, amúgy a likviditási helyzetet is jónak értékelte.
Arra számít az OTP, hogy fenn tudja tartani működését Ukrajnában és Oroszországban
Oroszországban és Ukrajnában is működik az OTP, még a betétállomány is nőtt a háború kitörése óta. Elég sokan utalnak haza pénzt külföldről, illetve sok ügyfél kisebb, kockázatosnak tartott bankból viszi át a pénzét.
A jelentést március negyedikén, egy héttel az orosz–ukrán háború kitörése után mutatták be, akkor Csányi arról beszélt, a háború kitörése óta 4 százalékkal nőtt a betétállomány Ukrajnában, Oroszországban pedig 11 százalékos volt a növekedés, ez azt jelzi, megvan az ügyfelek bizalma.
A jelentés szerint az OTP Bank Ukrajna 39 milliárd forintos, éves alapon nézve 49 százalékkal magasabb adózott eredményt realizált 2021-ben (igaz a forintban kifejezett pénzügyi adatokat befolyásolta a forint-hrivnya árfolyam alakulása). Az OTP Bank Oroszország 37,6 milliárd forint nyereséget könyvelt el 2021-ben, amely 131 százalékkal haladta meg a bázisidőszakit; az eredmény alakulását szintén nagyban befolyásolták az árfolyamváltozások. Az orosz és az ukrán leány 76,6 milliárd forinttal járult hozzá a csoport 497 milliárd forintos éves nyereségéhez.