Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 07. 15:12

Még becsülni is alig lehet, hogy mi lesz a gabonával Ukrajnában

Itt a vetés ideje, egyelőre készek a terepmunkára az ukrán termelők, de az üzemanyag nagy részét inkább a hadseregnek adják, és a növényvédő szerek, a vetőmag beszerzése is nehéz. Közben a termelők mentességet kaptak a hadkötelezettség alól.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az első sokkoló következményeket már megérezte a piac, 14 éves rekordot döntött a gabona tőzsdei jegyzése, de a hvg.hu pár napja arról is írt, hogy a világ egyik legjelentősebb műtrágyagyártója egyenesen az élelmiszer-ellátás miatt aggódik. Az Agroinform a Reutersre hivatkozva azt írta, hogy az ukrajnai gabonaexport bizonytalansága miatt ugyan lehetnek további piaci zavarok, de globálisan nem kell hiánytól tartani.

Globális élelmiszerválságot is okozhat a háború

A világ egyik legnagyobb műtrágyagyártó vállalatának vezetője szerint az ukrajnai háború sokkot fog okozni a globális élelmiszerellátásban, ahogy az élelmiszerköltségekben is.

A legnagyobb búzatermő vidékek az utóbbi napokban is közvetlenül hadműveletek sújtotta Zaporizzsja és a fenyegetett Odessza régiókban vannak, de Ukrajna területének kétharmada termőterület. Jelenleg közel 43 millió hektárt művelnek, de potenciálisan 53 millió hektárra rúg a művelhető terület nagysága, ennek több mint a fele, 33 millió hektár szántó.

Ukrajnában működik a két legnagyobb területet művelő agrárcég, az egyik 654 ezer, a másik 615 ezer hektáron működik. Ukrajna GDP-jének 12 százalékát, és az export 30 százalékát a mezőgazdaság adja. A világ legnagyobb napraforgó-termelője, de búza és kukorica vonatkozásában is a 6-7-ik helyen állnak.

A Reuters az APK-Inform adatait elemezte. Az APK az ukrán termelőkkel igyekezett felvenni a kapcsolatot, a tőlük kapott információk szerint ugyan már itt az ideje a búza és a kukorica vetésének is, és többségük készen is áll a munkákra, de a mezőgazdasági gépekhez szükséges üzemanyag jelentős részét a hadműveletekhez adták át, és a vetőmagok, a növényvédő szerek beszerzése is akadozik. A termelés is létfontosságú most az ukrán lakosságnak, ezért Roman Lescsenko ukrán agrárpolitikai miniszter bejelentette, hogy a vetésig mentességet kapnak a termelők a hadkötelezettség alól.

Ukrajnában tavaly nyáron rekordmennyiségű, 84 millió tonna gabonát takarítottak be, ami jóval meghaladja az előző évi 65 millió tonnás termést. A kijevi minisztériumi jelentések szerint az előző szezonban 16,6 millió tonna búzát és 23,1 millió kukoricát, 4,2 millió tonna árpát exportáltak, most a tárca búzából 25,3 millió tonna, kukoricából 33,8 millió tonna, árpából 5,5 millió tonna exporttal számolt. Azt csak kereskedelmi becslésekre lehet alapozni, hogy mennyi eladnivaló ragadt bent a kikötőkben a háború miatt, de ez elsősorban Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és Kínát érintheti közvetlenül.

Ezeket az adatokat február 3-án jelentette az APK Inform, most, egy hónappal később az idei kilátásokat latolgatva már azzal számolnak, hogy az idei vetések csak korlátozottan fognak teljesülni. A tavaly őszi vetések a telet túlélték, az most bizonytalan, hogy a betakarítás hogyan lesz lehetséges. A tanácsadó cég, becslésekre hagyatkozva a búzatermés felével, a kukorica negyedével számolt, és arra jutott, hogy globálisan egyikből sem lesz hiány. Alternatív forrásokként Ausztráliát, Indiát, Dél-Amerikát és az Egyesült Államokat nevezték meg.

Az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos híreinket ezen az oldalon találja meg.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.