Vállalkozás Tiszai Balázs 2022. február. 11. 11:00

Év eleje óta szerződés nélkül gyártatja mintegy 40 dolgozóval a TV2 hírműsorait a csatorna fő beszállítója

Tiszai Balázs
Szerzőnk Tiszai Balázs

Az IKO Holding tavaly nyáron indított új műsorgyártó cége olyan kondíciókkal kínált új szerződéseket a lejárók helyébe a vállalkozóként bedolgozó munkatársainak, hogy azt egyből mindenki visszadobta. A mediátorként fellépő szakmai szakszervezet pedig hiába próbált meg kedvezőbb feltételeket kicsikarni, nem jártak sikerrel. A gyártásban dolgozók még bizakodtak, és folytatták a munkát szerződés nélkül is, az IKO azonban február elején a szakszervezet szerint gyakorlatilag ultimátumot adott a munkásoknak: vagy elfogadják a felkínált szerződést, vagy nem kapják meg a januári munkájuk után járó bért.

Év eleje óta szerződés nélkül gyártja a TV2 hírműsorait több mint húsz vágó és ugyanennyi stúdiószakember - értesült a hvg.hu. A helyzetet az váltotta ki, hogy a csatorna partnere, a Vaszily Miklós által vezetett IKO Holding Kft. új leánycége tavaly karácsony előtt olyan új szerződéseket kínált a vállalkozóként bedolgozó munkatársaknak az év végén lejáró kontraktusok után, melyek kondícióit a dolgozók elfogadhatatlannak tartották. A képbe ekkor lépett be a Magyar Mozgóképkészítők Szakszervezete, amely, mivel vállalkozókról van szó, az ő érdekeiket nem tudta olyan szinten képviselni, mint a munkavállalókét, de egyszemélyes találkozón mégis megpróbálta oldani a feszültséget a két fél között. Érdemi változásokat viszont nem sikerült kicsikarniuk a cég vezetőiből.

Jelenleg a szakszervezet szerint az új IKO-cég úgy van vele, hogy a dolgozó vagy aláírja azt a papírt, amit elé tettek, vagy nem kapja meg a szerződés nélkül ledolgozott január után a fizetését.

Vaszily Miklós
Túry Gergely

Ettől tartva az érintettek egy része már aláírt, számos kolléga azonban továbbra is szerződés nélkül dolgozik. A fejleményekről a hvg.hu-nak az ügyben eljáró Magyar Mozgóképkészítők Szakszervezete számolt be.

A szakszervezeti vezető, Rónay Ferenc lapunknak azt mondta, a szóban forgó dolgozók a TV2 Tények, Tények Plusz és Mokka című műsorainak gyártásával foglalkoztak beszállítóként, ez év januárjáig a csatorna egy partnercégén keresztül. Korábban a TV2 mellett az Interaktív Kft. gyártotta a csatorna műsorait, Rónay szerint volt idő, amikor mindkét cég felvett főállásba minden embert, aki nekik dolgozott. Ismert, hogy 2016 végén összeolvadt az Interaktív Kft. és a TV2 Média Csoport Kft., és azóta TV2 Média Csoport Zrt.-ként működnek. Időközben a korábbi műsorgyártási konstrukció is megváltozott.

Belterjes tranzakciókkal támogatják egymást NER-közeli vállalkozások

A kapcsolati hálóban feltűnik két milliárdos, Vida József és Mészáros Lőrinc, valamint az átalakult Indexbe is beszállt Vaszily Miklós.

Jelen felállás szerint a TV2 szórakoztató műsorai gyártásáért az IKO Holdinghoz tartozó IKO Műsorgyártó Kft. felel, míg a hírműsorokat „házon belül,” a TV2 saját munkatársai készítik. De nem egyedül: Rónay tudomása szerint a TV2-nek csak hét belsős operatőri státusza van, melyből jelenleg hat betöltött, a hírműsorgyártó csapat külsős kollégákkal dolgozik együtt. Őket tavaly év végéig közvetlenül a már említett partnercég alkalmazta, ám amikor szerződésük lejárt, a csatorna úgy döntött, az eddigi együttműködés folytatása helyett az új IKO-cég, a tavaly augusztus 19-én bejegyzett IKO Broadcast Centrum Kft.-n keresztül akarja megoldani a szóban forgó műsorok gyártását és a mintegy 80 fős csapat foglalkoztatását.

Itt kezdődtek a problémák, ugyanis a bedolgozók karácsony előtt megkapták az új IKO-cégtől a szerződéstervezetet, de Rónay elmondása szerint „olyan nevetséges összegekkel és feltételekkel, hogy egyből visszadobták”. Nem ez volt viszont az egyetlen problémájuk. Rónay szerint ezek az operatőrök, kameratechnikusok és vágók napi szinten bejártak dolgozni a TV2 központjába, viszont a korábbi, Interaktív Kft.-s időkre jellemző gyakorlattal szemben ők évek óta vállalkozói szerződéssel, katás, ekhós és egyéni vállalkozóként vettek részt a gyártásban. Az új IKO-cégnél pedig azzal fogadták az embereket, hogy nem katázhatnak tovább, viszont itt sem lehetnek főállású dolgozók, helyette ketten-hárman álljanak össze, indítsanak kft.-t, és majd azzal szerződnek le. Egy kft.-nek viszont 3 millió forint a minimum alaptőkéje, ezt kellene összedobni a dolgozóknak. És összességében az új szerződés olyan kondíciókat tartalmazott, melyekkel nem érezték volna biztonságban a pozícióikat.

Képünk illusztráció
MTI / Bruzák Noémi

Fagyos hangulatú találkozók

Rónay több körben is beszélt IKO-s és TV2-es dolgozókkal, és annak ellenére, hogy vállalkozói érdekeket klasszikus szakszervezeti értelemben nem tudnak védeni, megpróbált a szakszervezettel bejutni a csatornához is. Pavel Stanchev vezérigazgató azonban azzal hárította el a megkeresést és a személyes találkozót, hogy a TV2 nem vizsgálhatja műsorbeszállító partnereik gazdasági tevékenységét, közreműködőivel fennálló jogviszonyát, és ezekkel összefüggésben egyeztetéseket sem folytathat. Így hát Stanchev az IKO-hoz irányította a szakszervezetet.

Rónayék pedig egyeztettek is az IKO-val, de január közepi találkozójukon a cég meg a csatornára mutogatott, hogy velük kellene beszélni. Ezen a találkozón a szakszervezet figyelmeztette az IKO-t, hogy ha így folytatják, akkor szerintük kényszervállalkozásban fogják tartani az érintetteket, és bújtatott munkaszerződésekkel fognak dolgozókat foglalkoztatni, ami törvénytelen. Már csak azért is próbálkoztak ezzel, mert az RTL Klubnál egy hasonló szituációban elérték céljukat, és a csatorna 2020 elején a korábbi kényszervállalkozók közül felvett negyven embert.

A találkozó nemcsak sikertelen, de Rónay elmondása szerint nagyon indulatos is volt, az IKO-sok szerinte „ordítoztak, cinikusak voltak, személyeskedtek, sértegettek, vizsgáztattak”. Ezen túl „lehordó stílusban” gerinctelennek nevezték a szakszervezetet, Rónay szemére vetették, hogy micsoda időzítés ez, és azt mondták, „ti az előző korszakot akarjátok konzerválni, amikor zsebbe fizették az embereket”.

MTI / MTVA / Róka László

A szakszervezet a saját munkajogászaival és egy független jogásszal is egyeztetett, akik január folyamán összeállítottak egy módosított szerződéstervezetet, olyan kondíciókkal, melyeket a műsorgyártó kollégák már elfogadtak. Ezt elküldték az IKO-cégnek, ahol némi finomításra hajlandóak voltak, de a munkások a kissé módosított, második verziós szerződést sem találták elfogadhatónak. Különösen sérelmezték, hogy az eredeti szerződés szerint 1 milliótól akár 25 millió forintig terjedő kötbért is kifizettettek volna velük, ha kárt okoznak valamely, a forgatáson használt, vagy a cég által biztosított eszközben. A független jogász azt szerette volna elérni, ha ez az összeg legfeljebb 200 ezer forintig terjedhetett volna. Az IKO engedett, de azért nem ennyit. A cég a kötbér minimumát levette 800 ezer forintra, a maximumát pedig 2,5 millió forintban határozta meg, mondván, nagy értékű eszközökről van szó.

Február elején volt egy második találkozó is az IKO Broadcast Centrum vezetőségével, amelyre már csak a szakszervezettel együttműködő független jogász ment el, hogy mégis megpróbálja jobban érvényesíteni a dolgozók érdekeit. Ez a találkozó sem volt sikeres, a cég vezetősége mereven elzárkózott minden további módosítástól. Rónay szerint gyakorlatilag ultimátumot adtak a dolgozóknak: vagy aláírják az általuk felajánlott kondíciójú szerződést, vagy nem kapják meg a szerződés nélkül ledolgozott január után a pénzt.

Rónay úgy tudja, első körben, a tavalyi év végén és az idei elején még az összes érintett úgy volt vele, hogy az új kondíciókkal nem ír alá az IKO-hoz, a februári bekeményítés hatására azonban többen is meggondolták magukat, mert nem akarták megkockáztatni, hogy elússzon a pénzük. A szakszervezeti vezető szerint az operatőrök mind aláírtak, pontos számokat nem tud, de ez 40–50 főt jelenthet. A mintegy 20 vágó és minimum 20 stúdiószakember viszont a tudomása szerint továbbra is ellenáll. A szakszervezet most a következő lépéseket fontolgatja.

Miért módosítana az IKO?

Említettük, hogy az előző partner katás vállalkozóként foglalkoztatta a TV2-es hírműsorok és a Mokka gyártásában részt vevő munkatársakat. 2021. január 1-től viszont megváltoztak a kondíciók, a cégeknek attól fogva nem éri meg olyan katás egyéni vállalkozót alkalmazni, aki egy évben 3 millió forint felett állít ki számlát nekik, mert ebben az esetben a vállalkozást már 40 százalék adó terheli, amit viszont nem a vállalkozónak, hanem az alkalmazó cégnek kell megfizetnie.

Egy gyártásban dolgozó IKO-partner forrásunk úgy hallotta, miután a konkurens csatorna megemelte a vágók fizetését, most fizetésemelés van terítéken a cégnél, nehogy elveszítsék a bejáratott embereiket. A megemelt fizetésekkel viszont lennének bedolgozók, akik néhány hónap alatt már átcsúsznának a 40 százalékos adóval terhelt kategóriába, ezt a többletköltséget pedig sem a TV2, sem az IKO nem akarja vállalni.

Képünk illusztráció
Túry Gergely

Rónay szerint ez lehet a magyarázata a mostani fejleményeknek, ezért nem akarják már katásként dolgoztatni az embereket. Lapunk céges forrásokból úgy értesült, hogy a rebesgetett fizetésemelés nemrég meg is történt, ez 800 forintos órabér-emelkedést jelentett, az viszont nem világos, hogy ezt mindenki – vágók, operatőrök, stúdiósok – megkapta-e.

Változtat a régi IKO-cég is

Az IKO Broadcast Centruménál ismertebb a 2017-es alapítású IKO Műsorgyártó Magyarország Kft. neve, ahogy szó esett róla, ők szállítják a TV2 szórakoztató műsorait. Ennél a cégnél határozott időre, egyes műsorévadokra veszik fel a gyártási személyzetet, tehát ez egy teljesen más szituáció, mint ami a napi szinten, folyamatosan bejáró hírműsorgyártóké.

Lapunk beszélt több, az IKO Műsorgyártónak bedolgozó vágóval. Forrásaink megerősítették, hogy a vágók többsége eddig katás egyéni vállalkozóként számlázott az IKO-nak. Elmondásuk szerint a műsorévadra szerződés azt jelenti, hogy ha például egy TV2-műsor szeptember elejétől november végéig fut, akkor a gyártásban résztvevőknek erre a három hónapra van munkájuk, „aztán, ha megint lesz műsor, akkor megint kötünk szerződést”. Ha közelít egy új évad, akkor a cég az újabb munkára felkér egy vezető vágót, jellemzően azt, aki a műsor megelőző évadát is vágta – ha ilyen ember épp nem elérhető, akkor a gyártásvezető dönt, ki legyen az új vezető vágó. Ha a kiszemelt elvállalja a munkát, akkor hozza, és beajánlja a már bejáratott csapatát, azokat a kollégákat, akikkel szeret vágni.

Új óriáshitel a TV2-nél, és közben Mészáros Lőrinc is közelebb került a csatornához

Több mint 20 milliárd forint hitel jelent meg a TV2 és műsorgyártója, az IKO céges papírjai között.

Forrásainktól úgy tudjuk, az IKO Műsorgyártónál is felmerülhetett ugyanaz, ami az újabb IKO-cég esetében. Akikkel lapunk beszélt, azt hallották, ők sem katázhatnak tovább, nekik is kft.-t kell alapítaniuk, hogy megkaphassák az évadra szóló munkákat. Ez viszont nem az IKO Műsorgyártó hivatalos értesítése volt, ismereteink szerint pletykaként terjedt a vállalkozók között.

Feltehetőleg erre reagálva az IKO Műsorgyártó legalább egy műsor gyártóit néhány hete azzal hívta fel, hogy nekik nem kell kft.-vé összeállniuk, mert ha a gyártó csapatból bárki 3 milliós számlázás fölé csúszik, akkor a cég az esetükben kifizeti a 40 százalékos adót. Forrásaink egybehangzóan úgy értékelték a megbízói fordulatot, hogy „ilyen még soha nem történt”. Arról lapunknak nincsenek ismeretei, hány ilyen műsor gyártása kapta meg ezt a kedvezményt, illetve azt sem ismerjük, hogy a kft.-megoldás valóban felmerült-e ennél az IKO-cégnél is, vagy csak a másik cég gyakorlatát értették félre, és vonatkoztatták magukra a vállalkozók.

Az IKO Broadcast Centrum esetében az álláspont puhulására utal, hogy egy a helyzetre rálátó forrásunk szerint a cég végül a kft.-alapítást elengedi, és elég lesz neki, ha a dolgozók 4–5 fős bt.-t alapítanak, azzal szerződnének le. Ez a megoldás legalábbis a dolgozóknak könnyebbség lenne, mert bt.-alapításhoz nem 3 millió forintot kell összedobni, elindítható az akár 10 ezer forintból is. Viszont betéti társaságoknál a beltag saját vagyonával felel a társaság tartozásaiért, itt tehát azt lehet nehéz eldönteni, ki vállalja el ezt a pozíciót. És probléma még, hogy ez sem az a rendes, főállású foglalkoztatási forma, amit a szakszervezet a hírműsorgyártó csapatnak el szeretne érni.

Lapunk megkereste az ügyben a TV2-t, a csatorna pedig a következő hivatalos választ küldte: „A TV2 Csoport nem jogosult a beszállítóinak belső folyamatairól tájékoztatást adni.” Felhívtuk az IKO Broadcast Centrum Kft. produkciós igazgatóját, Nagy Antal Zsoltot, hogy kommentálja az értesüléseinket, és fejtse ki a cég álláspontját az ügyben. Nagy azonban azzal hárította el érdeklődésünket, hogy nincs felhatalmazása arra, hogy bármit is nyilatkozzon. Amikor megkérdeztük, hogy akkor viszont kit kereshetnénk, megismételte, hogy nincs felhatalmazása és letette a telefont.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.