Tavaly decemberben az Európai Unió lehetővé tette, hogy erre a termékkörre is kiterjeszthessék a tagállamok a nullaszázalékos forgalmi adót, de nálunk erre nem sok esély van. A kertészek legalább a kedvezményes áramtarifa körbe szeretnének bekerülni, mert egyelőre onnan is kiszorulnak.
A zöldség-gyümölcs termesztők időről időre felvetik, hogy hasonlóan a tej-, és hústermékekhez, a tojáshoz csökkentsék a forgalmi adót ebben az ágazatban is, de ezt rendre hárítja a kormány. Így az érintettek továbbra sem gondolják, hogy a közeljövőben erre lenne esély, hiába döntöttek az uniós tagállami pénzügyminiszterek, hogy bevezethető legyen a nullaszázalékos áfa a zöldség-gyümölcs termékek körében is. Pedig a hajtatott zöldség-gyümölcs esetében egyre inkább kikerülhetetlennek látszik a további drágulás, mivel az energiaárak emelkedése ide is begyűrűzött.
Gubacsi Zoltán, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) alelnöke a hvg.hu kérdésére azt mondta, hogy az eddigi tapasztalatok szerint itthon aligha lehet számolni a termékkör áfa csökkentésével, így előbb-utóbb a fogyasztói árakban is meg fog jelenni a jelenleg a termelőket terhelő áremelkedés, főként akkor, ha a kedvezményes áramhoz sem juthatnak továbbra sem hozzá.
A kedvezményes áramtarifa körbe való bejelentkezés egyelőre azért nem lehetséges, mert a hajtatásos kertészetben nagy a kézimunkaerő-igény, így szinte kivétel nélkül 10 fő feletti a létszám, ez pedig kizárja a kedvezményes tarifát. Ezért javasolta a FruitVeb szakmai szervezet a kormánynak a kedvezményezettek körének kibővítését a hajtatott kertészetek, a feldolgozók és gombatermesztők számára.
Gubacsi Zoltán azt is elmondta, hogy bár a hajtatásos növényeket termesztők közül sokan termálvizet használnak fűtésként a fóliákban, és az üvegházakban, de a műtrágya használatán keresztül begyűrűzik hozzájuk is a gázár emelkedése, a vízhasználatnál a szivattyúk pedig az áramfogyasztást dobják meg. Szintén áramzabáló a palánták nevelése, amely többletköltséget érvényesítik feléjük a palántanevelők.
„Ilyen bizonytalanul talán még soha nem kezdtünk évet” – mondta a FruitVeb alelnöke. Gubacsi szerint majd csak év végén fog kiderülni, hogy nyereségesen, vagy veszteségesen működtek, hiszen más élelmiszerektől eltérően, itt heti, legfeljebb kétheti árazás van az értékesítésben, ami nagyban függ a piaci kereslettől. A hajtatásos kertészetekben február-márciusban kezdődik a betakarítás, az elején a marokkói, egyiptomi importtal kell számolniuk, de az még nem látszik, hogy mennyi, és milyen áron érkeznek majd ezek a termékek. A novemberig tartó szezon végén a holland áru jön be az országba. A heti árazások miatt nagyban függ az import mennyiségétől, árától is a hazai termékek árazása. Azt még saccolni is nehéz, hogy az importárut mennyire drágította meg az energiaár emelkedése. Ezért is adna némi stabilitást, ha legalább az egyelőre június 30-ig tartó kedvezményeket a nagyobb létszám ellenére igénybe tudnák venni az ágazat vállalkozásai.
Képünk illusztráció
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.