A növekedés elsősorban a nagyvállalatoknak köszönhető, de a hitelállomány legnagyobb részét a kisebb cégek adják..
A vállalati hitelek bruttó állománya Magyarországon a harmadik negyedév végére megközelítette a 9700 milliárd forintot, ami erőteljes, 10,4 százalékos növekedés 2019 azonos időszakához képest - ismerteti a Világgazdaság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai alapján.
A lap hétfői számában arról ír, hogy a gyors növekedés leginkább a nagyvállalatoknak köszönhető, ebben a körben egy év alatt majdnem 15 százalékkal emelkedett a kimutatott állomány, nagysága elérte a 4221 milliárd forintot.
A legnagyobb szeletet azonban változatlanul a mikro-, kis és középvállalkozások adják a tortából: itt a 7,3 százalékos éves szintű bővülést követően 4984,4 milliárd forintos portfóliót mutatott ki az MNB.
Az önálló vállalkozók hiteleinek mennyisége viszont csak 5,3 százalékkal gyarapodott tizenkét hónap alatt, és nem egészen 480 milliárd forintot tett ki.
Mindezek következtében a nagyvállalati hitelek aránya 1,7 százalékponttal 43,6 százalékra emelkedett a teljes portfólióban, a mikrovállalkozói és kkv-szektoré viszont 52,9-ről 51,5 százalékra csökkent. Az önálló vállalkozók részesedése 5 százalék alatt járt a harmadik negyedévben, miközben egy évvel korábban még 5,2 százalékot ért el.
Figyelemre méltó, hogy a kkv szektor hitelein belül a mikro- és kisvállalkozások súlya érezhetően emelkedett, viszont az önálló vállalkozók és a középvállalatok részesedése egyaránt csökkent.
A jegybank statisztikái szerint szeptemberben 343,9 ezer aktív vállalati hitelszerződés volt a magyarországi piacon, amely minimálisan ugyan, de elmaradt az egy évvel korábbi 345,3 ezertől.
A devizahitelek aránya - bár visszafogott mértékben - szintén csökkent éves összevetésben, és a 2019. szeptemberi 40,6 után idén, a harmadik negyedév végén 40,2 százalékot tett ki.