Vállalkozás hvg.hu 2020. szeptember. 11. 14:46

Nem mindenkinek lesz ingyenes az ingyenes állami programozóképzés

Egyre kevésbé vonzó, egyre kevésbé ingyenes, de még mindig nagyon bizonytalan a kormány ingyenes informatikusképzési programja.

A Gazdaságvédelmi akcióterv részeként meghirdetett Újratervezés Programot összesen 8871 jelentkező végezte el sikeresen. Amellett, hogy a kurzus célja az alapismeretek bővítése volt, az azt teljesítők számára lehetőség nyílik a továbblépésre – olvasható az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményében. A képzésre közel 62 ezren jelentkeztek, és nagyjából 50 ezren kezdték meg.

Májusban jelentette be a kormány, hogy az állam által finanszírozott ingyenes informatikai képzéseket indít, és hogy ezekre, illetve tananyagfejlesztésre összesen 7 milliárd forintot szán két uniós fejlesztési programból. Eredetileg úgy volt, hogy a tényleges szaktudást nyújtó képzésekre azok jelentkezhetnek majd, akik sikeres záróvizsgát tesznek a 8 hetes alapozást követően. A záróvizsga után derült ki, hogy a résztvevőkre még egy kompetenciamérés is vár.

Megnéztük az állami informatikus-tanfolyamot - alapnak elmegy, Gundel Takács meg a bónusz

Programozó senkiből nem lesz az online állami informatikai alapozó elvégzésétől. Az átadott tudásanyag a trivialitásoktól indul (sajnos erre Magyarországon szükség van), és van benne sok, a hétköznapi életben hasznos információ. Bő fele tényleg szakmai, viszont sokszor inkább riasztó, mint alapozó.

A program jövőjének részletei – például, hogy pontosan milyen képzések is lesznek – továbbra sem ismert, ám az ITM közleményében azért található némi információ:

  • Ingyenes, több hónapos, intenzív informatikai képzések indulnak „ősszel”.
  • A „későbbiekben" ráépülő képzésként gyártóspecifikus és „egyéb” haladó szintű képzések.
  • „A kompetencia teszttel olyan készségeket vizsgálnak, amelyek megléte, szintje nagymértékben előre jelzi, hogy a jelentkező képes lesz-e megfelelni a képzési, és a képzést követő szakmai kihívásoknak.”
  • „A legmagasabb pontszámot elérők 100 százalékos állami támogatással tanulhatnak tovább a programban elérhető IT-képzések egyikén."

Az utolsó kitétel azt jelenti, hogy nem lesz mindenkinek 100 százalékban ingyen a képzés. Erről nem volt szó korábban.

Részleteket az ITM nem árult el arról, hány részvevőnek biztosítanak majd teljes állami támogatást, a többiek esetében pedig a képzés költségeinek mekkora részét állja az állam. A közleményben mindössze annyit jegyeznek meg, hogy „felvétel alapját az alapozó képzés vizsgáján elért, valamint az azt kiegészítő, szeptemberben esedékes kompetenciamérésen való együttes eredmény jelenti”.