Felmentést kapott Gerényi Gábor a titoktartási kötelezettsége alól, meg is írta, mit javasolt az Index átalakítására, és miért.
A blogján magyarázta el Gerényi Gábor, hogy miért javasolta azt az új struktúratervet az Index számára, amely miatt a portál dolgozói úgy érzik, veszélyben van a szerkesztőség. A tanácsadónak felkért Gerényi azt írta: eddig titoktartási szerződése miatt nem írhatott semmit, de „tekintettel arra, hogy a dologból már úgysem lesz semmi, és annyiféle verzió kiszökött már a nyilvánosság elé”, felmentést kapott ez alól.
A terv némi leegyszerűsítéssel az lett volna, hogy az Index rovatait, vagy ezek egy részét kisebb cégekhez szervezzék ki, maga az Index a címlap maradt volna, amely a rovatokat készítő cégektől rendel cikkeket.
Gerényi arról írt, hogy korábban már volt ilyesmire példa az Indexnél, még 2001-ben szervezték ki az autós rovatot a Totalcar Kft.-be, de az ott dolgozók ugyanúgy az Index szerkesztőségébe jártak be. Megpróbálkoztak később a sportrovatnál is ezzel, de a Sport Géza üzletileg nem lett annyira sikeres, ezért ott visszaállították az eredeti állapotot.
A Facebook és a Google modelljéről is írt: ez a két óriáscég tartalomdisztribútorként nyer hatalmas összegeket, miközben a tartalmat nem ők állítják elő. Gerényi szerint az Indexnél lehetett érdemes ebben a koncepcióban gondolkozni, magyar viszonyok közt az ő címük olyan, amely versenyre tud kelni a két amerikai óriással. A 2020-as évek szerinte a tartalomdisztribúció további koncentrálódását hozzák majd.
Tóta W.: Index jobbra
Múlt héten országos felháborodás kényszerítette lemondásra a vasalódeszkás tanárt megalázó kormányszolgát. Balázs József két nappal azután, hogy tette ismertté vált, iszkolva menekült. Igazságtalanul megtaposott áldozata jelenleg a legnépszerűbb magyar tesitanár. Ez csak a jéghegy csúcsa, időben és térben is. Nem először követeli ki a közvélemény, hogy itt-ott egy kicsivel enyhüljön a nyomás, eltakarodjanak alkalmatlan figurák, hogy kicsit jobb legyen a világ.
Gerényi szerint a terve nem az volt, hogy teljesen álljon át erre a modellre az Index, hanem az, hogy kettő vagy három belsős rovattal próbálják ki, működtethető-e külső, önálló egységként. A leányvállalatok önálló márkanevet kaphattak volna igény szerint, az újságírók pedig tulajdonrészt kaptak volna ezekben a cégekben.
Ebben a rendszerben a függetlenség véleményem szerint nem csökkent, hanem nőtt volna – hiszen a tartalomkészítés felelőssége és ellenőrzése teljes egészében kikerült volna a politikailag kitett központi cégből, és dolgozói vezetés alá került volna formailag és jogilag is
– tette hozzá.
Arról, hogy korábban hogyan viszonyult Gerényi Gábor az Index esetleges átalakításához, a HVG hetilap írt:
„Egy újjáépített, átfazonírozott Index kinek kellene?"
Az Index szerkesztőségének azonnali átvétele helyett a főoldal kontrolljával próbálná semlegesíteni a hírportált a hatalom - írja a HVG. A fokozódó harc első áldozata a kiadó vezérigazgatója.