Vállalkozás hvg.hu 2020. június. 17. 12:57

Index: Őrizetbe vette a rendőrség a bukott Széchenyi Bank egykori vezetőit

A hatóságok két tucat helyszínen csaphattak le az érintettekre.

Hosszas nyomozás után egyszerre ütött rajta a rendőrség a csődbe ment Széchenyi Kereskedelmi Bank egykori vezetőin, illetve a bank zavaros tőkeemelésének más résztvevőin, tanácsadóin – értesült az Index.

A lap úgy tudja, hogy akár két tucat helyszínen is lecsaphatott a rendőrség, házkutatást tartottak, iratokat foglaltak le és az érintetteket bevitték.

A Fővárosi Főügyészség szerda délután közleményt adott ki, amelyben bár nem nevezik meg sem az érintetteket, sem a bankot, a körülmények alapján a Széchenyiről van szó. Mint írták: a megalapozott gyanú lényege szerint egy kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet – közvetett többségi tulajdonosa – és felesége töltött be vezető szerepet.

A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság nem juthatott volna hitelhez.

A hitelhez jutó gazdasági társaságok a felvett összeget döntő hányadát rövid időn belül különböző gazdasági társaságok közbeiktatásával előre meghatározott módon átutalták a közvetett tulajdonos többségi tulajdonában lévő cégnek. A hitelt felvett gazdasági társaságok a hiteleket nem fizették vissza, a hitelekből végül a pénzintézet közvetett tulajdonosának cége gazdagodott.

A bűnszervezet által okozott vagyoni hátrány meghaladja a hatmilliárd forintot"

– írta az ügyészség.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség nyomozó ügyészei az ügyészség által 2019. decemberében hatáskörbe vont nyomozás keretében a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda rendőreinek segítségével nagyszabású, húsz helyszínt érintő és százkilencven személyt mozgósító akcióban kutatásokat és elfogásokat tartottak. Ennek keretében a megalapozott gyanút alátámasztó bizonyítékokat foglaltak le.

A nyomozó ügyészek tizenkilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként és kilenc gyanúsítottat őrizetbe vettek.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség a ma (szerdán) két férfi és egy nő letartóztatása, valamint további öt férfi és egy nő bűnügyi felügyelet alá helyezésére tesz indítványt. Az indítványokról a Fővárosi Törvényszék területén illetékes nyomozási bíró holnap dönt – közölték.

Azt Index azt írja, hogy a Széchenyi Kereskedelmi Bank bukása nagy visszhangot váltott ki, egyrészt, mert az állam adófizetői pénzből tőkét emelt benne, és mert előtte hosszú évekig nem volt bankcsőd Magyarországon. Azután azonban megkezdődött a Buda-Cash-es bankok bukási sorozata.

A történet legvége legalább hat évre nyúlik vissza: 2014. december 5-én a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta a bank tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását. A kisbank ekkor már egy ideje a csőd felé tartott, és a volt vezetők felelőssége már akkor felvetődött.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.