Ha a kocsmák, éttermek, strandok betartják az állami turisztikai csúcsszerv (még) nem kötelező ajánlásait, nagyon más élmény lesz a 2020-as nyár, mint a korábbiak.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) közzétette a turizmusban érdekelt, jelentős vendégforgalmú szálláshelyek, vendéglátóipari egységek, attrakciók és szolgáltatók számára, a járványhelyzetben való működéshez készített kézikönyveit. A kézikönyvek csak ajánlásokat tartalmaznak, nem kötelező szabályokat, az MTÜ pedig nem is jogalkotó, és nem hatóság. Ugyanakkor a turizmusért felelős központi, állami cégről van szó, az ajánlásokat pedig jórészt nemzetközi példák alapján alakították ki, vagyis minden esély megvan rá, hogy a kormány legalábbis részben kötelezővé fogja tenni őket.
Az alapvető ajánlások természetesen a gyakori és alapos takarítás, fertőtlenítés, szellőztetés fontosságát is hangsúlyozzák, ezen felül pedig a dolgozók oktatásának, a vendégek tájékoztatásának, az intézkedések betartatásának és ellenőrzésének szükségességét.
Arcpajzs vagy plexi pultvédő
Ami a szálláshelyeket illeti, az ajánlás szerint Virucid kézfertőtlenítési lehetőséget kell biztosítani a vendégterekben is. A fertőtlenítőszer kihelyezési helyét célszerűen kell megválasztani: bejáratnál, illemhelyeken, asztalokon stb.
Ajánlott maszk vagy plexi arcvédő pajzs viselés a személyzetnek, illetve plexi pultvédő felszerelése.
Kérésre a vendégnek is maszkot kell biztosítani. A megfelelő fizikai távolságtartás betartása rendkívül fontos a vírus továbbterjedésének megakadályozásában – írja az MTÜ, amely szerint fontos ezért a munkaállomások egymástól 1,5 méter távolságban történő kialakítása, a pulton kívül pedig 1,5 méterenként jól látható jelzés elhelyezése annak érdekében, hogy tartható legyen a várakozó vendégek között a távolság. Ajánlott a liftek befogadóképességének korlátozása: az emberek között legalább 1-1,5 méter tartható legyen.
A dolgozók több mint felét elküldik Mészáros szállodáiból
Azokat a dolgozókat, akiknek menniük kell, a tulajdonos Opus Global Nyrt. szerint elhelyezkedési tanácsadással és átképzési támogatással is segítik.
Egy asztal, négy felnőtt, arcpajzs a pincéren
Az éttermekben és a vendéglátó egységekben a személyzetnek maszk vagy plexi arcvédő pajzs viselésének kötelezővé tétele ajánlott. Ajánlott a vendégek emlékeztetése az étterembe lépéskor a virucid kézfertőtlenítésre (bejárathoz tábla és kézfertőtlenítő elhelyezése). A felszolgálásban részt vevők minimalizálják a kontaktust a vendégekkel, kesztyű, maszk használata pedig legyen kötelező – kéri az MTÜ.
A foglalások korlátozása/maximalizálása egy-egy idősávban a zsúfoltság elkerülésére szintén ajánlott: a la carte esetben előzetes foglalás, büfé étkezéseknél külön turnusok bevezetése. Lehetőség szerint szükséges lenne a vendégek szervezett ültetése: úgy üljenek, hogy
a szomszédos asztaltársaságban ülő vendégektől az orrtávolság legalább másfél méter legyen.
Egy asztaltársaságnál legfeljebb 4 felnőtt és gyermekek ülhetnek le. Várakozó vendégek esetén szakaszos beengedés az ajánlott, mely során minimum 1,5 méteres távolságot kellene tartani.
A cukor-, a fűszertartók, a tipikus közös használatú eszközök mellett kérhessen a vendég a repülőgépeken is szokásos, ún. „kis zacskós”, egyenként csomagolt, sterilizált fűszereket, édesítőket, vagy minden vendég távozása után az asztali patika fertőtlenítése.
A felszolgálásra kerülő ételeket a konyhától egészen a vendég részére az asztalon való elhelyezésig ún. cloche (tányértakaró) védje – kéri az MTÜ.
"Alig várják, hogy kiülhessenek, már mindenki begolyózik otthon" - így indult újra az élet vidéken
Tízmilliós veszteséggel igen, de állami segítséggel nem számol a hvg.hu-nak nyilatkozó vendéglős, aki hétfőn végre újra kinyithatott. Székesfehérváron az önkormányzat elengedi a teraszok bérleti díját - ezt már a polgármester, Cser-Palkovics András mondta el kameránknak. Balatonfüredre is elmentünk, hogy megnézzük, hogyan érzik magukat a bezártságból kiszabadult emberek.
Lubickolás távolságtartással
Ami a fürdőegységeket, épített strandokat és a wellness részlegeket illeti, a kézikönyv szerint ajánlott a fürdők egész területére és a medencékre egyenként is vonatkozó egyidejű befogadóképesség korlátozása és fenntartása.
Csak olyan kültéri és beltéri medencék legyenek üzemeltethetőek, amelyekben személyes felügyelettel biztosítható a vendégek közötti legalább 1,5 méteres távolság.
Javasolt a pihenőterek (bel- és kültéren egyaránt) berendezési tárgyai számának szükség szerinti csökkentése a zsúfoltság elkerülése érdekében, egymástól szellős elrendezés folyamatos fenntartása (pihenőágyak legfeljebb 2 darabonként minimum 1,5 m távolságra történő elhelyezése).
A szabadtéri pihenőterület 1 főre vonatkozó 8 négyzetméteres egységét javasolt 20 négyzetméter/főre emelni
és ezek alapján kiszámolni az egyidejű befogadóképességet.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ irányadó útmutatásai alapján az MTÜ is javasolja az alábbi szolgáltatások működtetésének szüneteltetését:
- Valamennyi gőz-, és szauna,
- Jakuzzik, pezsgőfürdők,
- Vízi attrakciók, élményelemek, a csúszdák kivételével.
Ajánlott továbbá a fürdő valamennyi részlegében, helyiségében papucs használatának kötelezővé tétele.
A koronavírus járvány idején a természetes vizű strandok fenntartása, működtetése, a vízparton (és a vízben) a vendégek közötti ajánlott távolság betartása az átlagosnál nagyobb odafigyelést igényel. A fedett és szabadtéri területen,
a természetes vízfelületen a vendégek közötti 1,5 méteres távolság tartása szükséges
– ajánlja az MTÜ, amely szerint a strandot üzemeltető felelőssége az ezt igénylő humán erőforrás biztosítása.