Fő szabály szerint a munkavállaló munkaideje legfeljebb napi 8 óra lehet, de munkaidőkeretben ettől el lehet térni, és a koronavírus gazdasági hatásának enyhítését célzó kormányrendelet is számos lehetőséget nyújt. Mindent viszont most sem szabad.
Míg jelen járványügyi helyzetben a munkaerőpiacot az atipikus foglalkoztatási formák, azon belül a távmunka uralja, ezzel egyidejűleg szükségképpen növekedni fog a rendkívüli munkaidő aránya – írja az Adózóna. Ennek szabályait kifejtve kiemelik, hogy ugyan fő szabály szerint a munkavállaló munkaideje legfeljebb napi 8 óra lehet, de munkaidőkeretben ettől el lehet térni. Speciális esetekben akár 12 óra is lehet a teljes napi munkaidő – részletezik. Hosszabb napi munkaidő esetében heti 60 óra rendes munkaidő osztható be a munkavállaló számára, és efölött keletkezik a rendkívüli munkaidő.
A munkáltató egyoldalúan a napi munkaidő szabályaitól nem térhet el, ugyanakkor a koronavírus gazdaságot érintő hatásának enyhítését célzó kormányrendelet alapján a felek a munka törvénykönyve szabályaitól közös megállapodással eltérhetnek. Nem egyértelmű jelenleg annak a megítélése, hogy a vészhelyzeti szabályozásra tekintettel alkalmazható-e általánosságban napi 12 órás munkaidő olyan munkakörökben is, ahol erre a nem vészhelyzeti szabályozás alapján nem volna lehetőség. 12 órát meghaladó napi munkaidő alkalmazása ugyanakkor az Adózóna szakértője szerint biztosan nem lehetséges. Az azonban elképzelhető, hogy a készenléti jellegű munkakör szabályai lényegében más szektorokra, munkavégzési formákra is kiterjeszthetővé válnak.
Ami a rendkívüli munkavégzést illeti, teljes napi munkaidő alkalmazása esetén naptári évenként 250 óra, kollektív szerződés felhatalmazása alapján legfeljebb 300 óra rendelhető el. Az Adózóna cikke úgy érvel, hogy lehet emelni a rendkívüli munkaidő naptári éves keretét a felek közös megállapodásával. Ilyen esetben a feleknek írásban szükséges megállapodniuk, illetve figyelembe kell venni a munkavállaló személyi körülményeit is. Fontos, hogy a megemelkedett munkateher ne veszélyeztesse a munkavállaló biztonságos munkavégzését sem.
Az általános forgalmi adó és más adószabályok gyakorlati alkalmazásához segítséget nyújt a HVG Adó 2020 adószakértők közreműködésével készített különszáma.