A Bankszövetség szerint is muszáj lesz valamiféle hiteltörlesztési moratóriumot bevezetni, de az ezzel járó terheket a bankszektor nem akarja egymaga viselni. A javaslataikat elküldték a kormánynak.
„Finanszírozási szempontból vannak olyan területek, ahol elkerülhetetlen bizonyos hiteltörlesztési moratórium kihirdetése, más területeken egyéb ismert adósvédelmi eszközök használatát vesszük számba. Ezek a stabilizáló lépések segítik elő a krízisidőszakon való túljutást, egyúttal a veszélyhelyzetet követően megalapozhatják a gazdaság minél gyorsabb megerősödését” – írja közleményében a Bankszövetség.
A közlemény előzménye, hogy a jegybank felszólította a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel alkalmazzanak a vállalatok esetén törlesztési moratóriumot. „Ha ez nem történik meg, a jegybank a kormánytól vár lépést ennek érdekében” – írta az MNB. A koronavírus-járvány nyomán kialakulóban lévő válság ugyanis nem hagyományos gazdasági, pénzpiaci válság, jelen helyzetben szereplőknek a lakosságtól a vállalkozásokig elsősorban arra van szükségük, hogy át tudják vészelni a gazdaság ideiglenes, részleges leállását. Ehhez komoly segítség, ha ideiglenesen nem kell hitelt törleszteni (esetleg adót, rezsit, stb. fizetni).
Az ingyenhiteltől a vírusutalványig - így védheti a kormány a gazdaságot
Lehetetlen megmondani, mi vár a gazdaságra a koronavírus miatt, Varga Mihály szerint benne van a pakliban a recesszió is, bár az nem valószínű. Nem hagyományos gazdasági válságról van szó, gazdasági eszközökkel megoldani nem lehet, csak átvészelni. Ehhez a kormánynak ezermilliárd forintos mozgástere van, és a jegybank kezében is vannak eszközök.
Nem akarják egyedül állni a terheket
A nagy kérdés persze, hogy a hiteltörlesztések felfüggesztése okozta veszteséget ki fogja állni. A Bankszövetség szerint számításba kell venni, hogy a bankszektor úgy készül a gazdaságmentő lépésekre, hogy közben maga is óriási kihívás előtt áll. Az ügyfélkör gazdasági nehézségei a bankok mérlegében is hatványozottan és veszteséget eredményezően fognak megjelenni.
A Bankszövetség lényegében virágnyelven azt jelentette be, hogy benne vannak valamiféle törlesztési moratórium bevezetésében, a költségeket viszont nem kívánják egyedül viselni.
A következő nagy kérdés, hogy pontosan hogyan és milyen hitelek törlesztésére hirdetnek moratóriumot. A Bankszövetség valamit javasolt a kormánynak, de azt nem árulták el, pontosan mit. „A Magyar Bankszövetség eljuttatta gazdaságvédő javaslatcsomagját az illetékes kormányzati egységhez, és minden releváns egyeztetésen magas szinten, döntőképes vezetőkkel képviseli a szektort. E mellett továbbra is szakmai ajánlások kiadásával kívánjuk segíteni a pénzügyi szektor és az ügyfelek felkészülését, és a veszélyhelyzet hatásainak enyhítését.”
Közel 700 milliárd forint lett a magyar bankok nyeresége 2019-ben
8,5 százalékkal nőtt a bankszektor eredménye egy év alatt.