Bár rengeteget eladnak belőle, a szakértők szerint nem előzi meg hatékonyan a koronavírus terjedését.
Nem csak Kínában, de világszerte megugrottak az arcmaszkok eladásai, mihelyst kitört a koronavírus, amely már több mint 100 ember életét követelte, és Európában is felütötte a fejét. Cao Jun, a kínai Lanhine-ben található maszkgyártó igazgatója nyilatkozta a Reutersnek, hogy óriási a kereslet a maszkokra: míg 400 ezret tudnak gyártani egy nap, addig az elmúlt időszakban már napi 200 millióra volt igény. Éppen ezért a kínai nemzeti ünnep ellenére a kínai maszkgyárak a fizetésük négyszeresét ígérik a dolgozóknak, hogy megpróbáljanak lépést tartani a kereslettel.
A keresletet az is növelte, hogy a karantén alatt lévő vuhani epicentrumban azt kérték a hatóságok, hogy viseljenek maszkot a lakosok. Az egészségügyi szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy egy átlagember számára nem túl hatékonyak a maszkok abban a tekintetben, hogy megelőzzék a vírus terjedését – írja a Business Insider.
A szakértők azon az állásponton vannak, hogy sokkal hatásosabb, ha alaposan kezet mosunk, nem érünk az arcunkhoz, és elkerüljünk a közvetlen kapcsolatot olyannal, aki lehet, hogy fertőzött. Az arcmaszkokat inkább az egészségügyi dolgozóknak javasolják, és olyan pácienseknek adják, akik influenzaszerű tünetekkel rendelkeznek – így elkerülhető, hogy nyállal és váladékkal terjedjen a vírus. A kifosztott készletek miatt azonban már nem jut elegendő az egészségügyi dolgozóknak sem.
Alapvetően két különböző arcmaszkkal találkozhatunk: műtéteknél használtakkal és az úgynevezett N95 maszkokkal. Míg az utóbbi szorosabban az arcra simul, azonban nem véd az olyan apró átmérőjű szálló részecskéktől, mint amilyen a koronavírusé, a műtéteknél használatosak viszont hagynak rést az arc és maga a maszk között – ezt tetézi az is, hogy az emberek többsége elmozdítja az arcán a maszkot nap közben, ami máris rontja a védelmet.