Vállalkozás hvg.hu 2019. szeptember. 26. 15:08

Defektet kapott az Uber

Hiába vitték tőzsdére a cég részvényét, annak értéke folyamatosan csökken.

Veszteségben úsznak a megosztáson alapuló üzleti modellt követő cégek. Az amerikai WeWork például krónikusan veszteséges, senki nem tudja megmondani, mikor várható tőle profit, a kezdeti befektetők tőzsde bevezetés révén szeretnének haszonhoz jutni. A cég nem egyszerűen ingatlant kínál rövidebb vagy hosszabb időre, hanem dizájnt és életérzést is.

2020-ra tervezi tőzsde bevezetését a 2008-ban San Franciscóban indult startup, a rövid távra kiadott magánlakásokat globális hálózatba fűző Airbnb.

A megosztáson alapuló gazdaság másik emblematikus cége, az Uber részvénye csak szenved a tőzsdei premier óta. A bevezetési árfolyam idén májusban 45 dollár volt, ám a kurzus azóta szinte folyamatosan csökken, és már 33 dollár alatt jár.

A munkavállalói státus végképp ellehetetleníti a megosztáson alapuló gazdaság üzleti modelljét, ami azon alapul, hogy a szolgáltatást végzők a maguk idejét beosztva, önállóan tevékenykedő egyéni vállalkozók. A modell bírálói szerint azonban ebben rejlik a csapda, mert ezzel a digitális platformot működtető startup számos költséget a vele szerződőre terhel. Ha viszont a sofőrök és ételkiszállítók munkavállalók, akkor e terheket az alkalmazójuknak kell állnia, ők pedig jogosultak túlórapénzre, fizetett szabadságra, és sztrájkjoguk is van. (A munkásosztály megosztása című, erről szóló véleménycikkünket itt olvashatják.)

További részletek az e heti HVG-ben.

HVG