Vállalkozás hvg.hu 2019. augusztus. 02. 09:41

A rémes május után javult egy kicsit a helyzet a boltokban

Növekszik a kiskereskedelmi forgalom, de messze nem annyira, mint az év elején.

Idén júniusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a naptárhatástól megtisztított adat szerint 5,2 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál – közölte a KSH.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,1 százalékkal bővült. Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,4 százalékkal emelkedett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 8,7 százalékkal nőtt. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (14 százalék), az iparcikk jellegű vegyes (7,8 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (7,1 százalék), valamint a használtcikk-üzletekben (0,9 százalék). A forgalom csökkent a bútor-, műszakicikk- (–1,0 százalék), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben (–0,7 százalék).

A csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 38 százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 7,4 százalékkal nőtt.

Virovácz Péter, az ING elemzője azt írta: a mostani teljesítményjavulás a májusi 2,6 százalék után, de továbbra is elmarad az év elején látott növekedési ütemtől, akkor még 6-8 százalékos volt a havi növekedés. Az év első három hónapjához képest lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése úgy negyedéves, mint éves bázison. Mindez arra utalhat, hogy a fogyasztás növekedési üteme is lassulhatott, ezzel együtt pedig a GDP-bővülés tempója is mérséklődhetett.

Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.