Az egyik adótanácsadó cég összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
Cég vagy üzletrész értékesítésekor az eladóknak adót kell fizetniük, legyen szó akár magánszemélyről, akár társaságról – írja blogján az RSM Hungary. Az adótanácsadó cég munkatársa, Fajcsák Gábor összeszedte, hogy mi mindenre kell figyelni.
1. Magyar magánszemély mint eladó adózása cégértékesítéskor:
Ha magánszemély az értékesítő, a kft.-ben, bt.-ben, kkt.-ban lévő üzletrész az Szja-törvény szerint értékpapírnak minősül, 15 százalékos szja és 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) terheli.
Ha külföldi adóügyi illetőségű az eladó, úgy a vonatkozó egyezményeket is meg kell vizsgálni.
2. Magyar társaság mint eladó adózása cégértékesítéskor
Amennyiben magyar társaság értékesíti részesedését egy másik cégben, úgy a kivezetett részesedés értéke (könyv szerinti érték) és a kapott ellenérték mint bevétel közötti különbözet lesz a társasági adó (tao) alapja. A társasági adó mértéke 2017-től egységesen 9 százalék.
Ha az értékesített részesedés a Tao-törvény szerint bejelentett részesedésnek minősül (azaz a szerzéskor a hatályos jogszabályban meghatározott mértékű részesedés szerzését bejelentették az adóhatósághoz), akkor az értékesítés révén realizált árfolyamnyereség mentesül a társasági adó alól, adóalap-csökkentő tétel formájában. Ennek további feltétele, hogy az adózó a részesedést az értékesítést megelőzően legalább egy éven át folyamatosan az eszközei között tartotta nyilván. Amennyiben veszteség keletkezik a bejelentett részesedés értékesítésén, úgy az növeli az adózás előtti eredményt, az adóalapot.
Amennyiben kapcsolt vállalkozás felé történik az értékesítés, és a vételár alacsonyabb, mint a piaci ár, úgy a különbözet összegével növelni kell az adózás előtti eredményt, így erre tekintettel is társaságiadó-kötelezettség keletkezik.
3. Belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló részesedésszerzése
Amennyiben belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétjének megszerzéséről van szó, úgy a vagyonszerzőnél (1 milliárd forintig) ingatlanonként 4 százalék, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2 százalék visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség merülhet fel.
Az illetéket ebben az esetben akkor kell megfizetni, ha a vagyonszerző, illetve magánszemély esetén annak házastársa, bejegyzett élettársa, gyermeke, szülője, vagy a felsoroltak (önálló vagy együttes) többségi tulajdonában álló gazdálkodó szervezet, valamint a velük kapcsolt vállalkozási viszonyban lévő személy tulajdonában álló vagyoni betétek aránya (önállóan, vagy együttesen) eléri, vagy meghaladja az összes vagyoni betét 75 százalékát.